Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои дебатът за заплащането на всички медицински специалисти

Въвеждането на пръстов отпечатък като начин да се контролира достъпът до болнична помощ бе добро намерение, но бе съпътстван от доста неуредици и проблеми при прилагането му. 

Логично съдът го отмени, защото бе много критикуван и бе въведен без предварителен анализ за въздействието му. Така бяха компрометирани действията за контрол и за електронна идентификация на пациентите, коментира в ефира на Радио Пловдив депутатът от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
Тя припомни, че и сега има изолирани опити за електронно здравеопазване чрез електронния обмен на информация, електронния болничен лист и др. 
Трябва обаче цялостна концепция за това. Системата за прозрачно и ефективно здравеопазване трябва да улеснява и пациентите, и хората, които предоставят здравната услуга, обясни д-р Дариткова. 

Според нея проблемът е комплексен и съвсем не е в парите - "едва ли би струвало повече от 15 млн. лв., а ще има и европейско финансиране за въвеждането на електронното здравеопазване". 

Липсата на добре структурирана схема, която да се следва, и политическа воля е по-големият проблем. Смятам, че кабинетът "Борисов 3" има политическа воля това да се случи. Ще търсим консенсус и сред колегите от другите политически сили, коментира депутатът от ГЕРБ.

Трябва да се търсят възможности да се стабилизира здравната система и да се намерят различни източници на финансиране, за да може да се прилагат новите варианти за лечение, допълни д-р Дариткова. 

Тя коментира и огромния дисбаланс при заплащането на различните медицински специалности. Порочното заплащане на клиничните пътеки доведе до дефицит на някои специалности. Логично, добре платените като кардиология и ортопедия са предпочитани за специализации, а недофинансираните като анестезиология, патоанатомия, педиатрия води до недостиг на тези специалисти. 

Смятам, че въвеждането на диагностично обслужвани групи, както и предстоящият дебат за заплащането на всички специалисти, не само на лекарите, а и на медицинските сестри и другите медицински специалисти ще реши проблема и ще помогне да преодолеем кадровия дефицит, каза д-р Даниела Дариткова. 

Цялото интервю с депутата от ГЕРБ е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54