Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мажоритарният вот ще вкара в парламента местните феодали

Слави Трифонов се опитва да се представи като народен трибун, но не съм убеден, че е редно. В същото време имаме 2,5 милиона граждани, които са гласували на референдума, организиран от него. Партиите в парламента си дават сметка за това. Коментарът направи пред Радио Пловдив заместник - председателят на ПГ на БСП Антон Кутев. 

Той посочи, че въпреки декларираното от избирателите желание за мажоритарен вот, на последните избори  8- те мажоритарни кандидати за депутати са получили общо  5000 гласа.

Трябва да има въвеждане на мажоритарен елемент, но колко голям и как да стане трябва да реши парламентът.  Разговорите в НС трябва да започнат веднага, а докъде ще стигнат  е въпрос на бъдещето, каза депутатът.

Според него изработването на изборното законодателство е сложен процес с много подводни камъни и бързите решения могат да създадат бъг в системата. Като такъв той посочи преференциалния вот, който е създал феномена 15:15, 9:9 и т.н. Същото може да стане и с мажоритарния вот, подчерта Кутев.

По думите му, зле измислената мажоритарна система може да вкара огромно количество местни феодали във властта. Ние сме в ситуация, в която големият и местният капитал имат неограничени възможности и може да влязат в парламента, след което не можем с десетилетия да ги изгоним от властта. 

Капиталът няма да гласува за по- големи пенсии и заплати, а ще гласува да се развива той самият и ще осигурява своята хегемония, смята заместник - председателят на ПГ на БСП.

БСП ще бъде твърда опозиция, когато става въпрос за отстояване правата на най- бедните, безработните, отхвърлените от обществото, защото те придобиват размери, които водят до престъпност и несигурност.  Няма да сме конструктивни, ако се иска теглене в новия бюджет на нов кредит от 6 млд лева, ако се предлага вдигане на възрастта за пенсиониране, а пенсиите се увеличават с по- малко от обещаното, коментира Кутев. 

Той посочи, че биха подкрепили правителството, ако то работи за членството на България в Шенген и Еврозоната, които ще ни гарантират първата скорост в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45