Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делото на Светите братя е гениален подвиг

| обновено на 11.05.17 в 11:18

Християнството е религия и вяра на писанието, на текста, на логоса, на словото, впрочем логос означава и разум, и  те двамата са изключително изрядни богословски, настоявайки, че всяка разумна твар слави Бога на своя си език, или трябва да го слави, тъй като словото – разум – логоса е разбира се дар Божи,  казва в интервю за Радио Пловдив проф. Георги Каприев. 

Защо Светите братя Кирил и Методий са равноапостоли и седмочисленици ? Защо са канонизирани за светци  и църкавата ги чества на  11 май ? И защо делото им е фантастичен подвиг. Проф. Каприев припомня  приносът на Св.Св. Кирил и Методий - превода на библията и разпространението на християнството, за което получават признание, включително и  за съпокровители на Европа. За диспутите, които са водели и особено този във Венеция за триезичието, според което дотогава Божието слово можело да се проповядва само на три езика еврейски, латински и гръцки. Кирил извовюва признаването  официално и на славянските книги. Каприев  разказва и за историята на честването на празника. 

С цитата   "Слушайте Словото, що от Бога дойде" - тази строфа от Проглас към  Евангелието от Крил Философ, и в библейското "В началото бе Словото",  проф. Каприев анализира връзката между Бог и Слово.  

Проф. Георги Каприев: Методий и Кирил са едни от най-активните изпълнители на една мисионерска програма, разгръщана от Константинополската църква и от източната Римска империя, която трае между другото над 200 г., но те са едни от най-първите за разгръщане на християнството, експанзия на християнството към земи и народи, които никак или повърхностно са били възприели това християнство. И те са част от тази мисия, тъй като в Източната църква се допуска службата да бъде на местния език и това е едно силно оръжие и те по някакъв фантастичен, гениален начин успяват да създадат не просто богослужението и да приведат свещените писания на един нов за християнството език, а направо да го създадат този език. Това е  фантастичен подвиг и те са наречен равноапостоли тъкмо затова, защото апостолите какво правят -  изпълняват наставленията на Христа.

Християнството е религия и вяра на писанието, на текста, на логоса, на словото, впрочем логос означава и разум, и ту те двамата са изключително изрядни богословски, настоявайки, че всяка разумна твар слави Бога на своя си език или трябва да го слави, тъй като словото – разум – логоса е разбира се дар Божи.

Празникът на Методий и на Кирил винаги е бил ползван като повод или като знак  за укрепването на общата българска култура, а пък е бил ползван разбира се за държавни формиращи цели.

Тъй както човешкият разум е дар от Бога, тъй и словото е дар от Бога. Словото е един велик инструмент, чрез който човека познава Бога и чрез който слави Бога и му благодари. Това е един наистина много висок дар. 

Да се ограничава словото до някакъв какъвто бил той език обаче, да бъде той набеждаван за свещен, както е било по времето на братята Кирил и Методий, твърдението на Западната църква, че има само три езика, с които можем да славим Бога, а именно гръцки, латински и еврейски, това е крайност, до която не бива да се стига. Говорейки за езика ние не бива да забравяме за Вавилонската кула, че нашите езици са езици от разбягването на Вавилонската кула, че нашите езици само по себе си не са свещени, а те биват освещавани, те биват освещавани от изпълването им с Божествените мисли и разбира се от нашето отношение чрез тях към Бога.

Разбирате ли какво искам да внуша? От една страна, действително високата ценност на езика, включително на родния език, а от друга страна опасността това да бъде свръх надценено и от един добър, чист инструмент да се превърне само то в цел и предмет на поклонение.  И фактически това, което бихме нарекли славянска култура или култура на славянски езици се дължи ако не изцяло, то поне в огромна степен на тяхното дело и на делото на техните ученици.

Цялото интервю с проф. Каприев е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39