Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинетът "Борисов-3" ще действа в по-сложни условия от предишния

Поглед към седмицата, донесла още от необходимото и достатъчно говорене за мажоритарен вот у нас със социолога - доц. Драгомир Генов, от катедра "Политически науки" на ПУ " П. Хилендарски ".

Доц. Генов каза, че съставът на кабинета Борисов -3 не му дава надежди за оптимизъм. 

Философията на този кабинет няма да се промени и именно тази стабилност, която е заявена от Бойко Борисов и Владислав Горанов ме притеснява, каза социологът.

Драгомир Генов: Първо, като всеки човек имам надежди към всяко едно правителство, че ще помисли не само за себе си, но и за хората. Но съставът на кабинета Борисов-3 не ни дава нужните основания за подобен оптимизъм. Нека да оставим настрани, че мисля 8 или 9 министри преповтарят – от кабинет 2 отиват в кабинет 3, по-важното е философията на този кабинет, а тя е от министър-председателя и от финансовия министър, който в случая е най-важният за ежедневието, за политиката, казаха, че промяна във философията няма да има, без никакви корекции. 
Тази заявена стабилност мен лично ме притеснява, защото в това динамично ежедневие, в политическите процеси, които протичат в България, в Балканите и в Европейския съюз трябва да се адаптираш към тях, а то не предполага по никакъв начин ти да бъдеш и стабилен.

Доколко на Борисов сега ще му бъде по-лесно да управлява с Обединените патриоти, отколкото с Реформаторския блок, бих казал по-скоро не. Основанията ми са следните: ако в Реформаторския блок имаха министри в кабинета -2, сега има трима министри от Обединените патриоти, само че с изключение на г-н Каракачанов другите са припознати привърженици на ГЕРБ от двете други формации от Обединените патриоти, става  въпрос за г-н Караниколов и за Нено Димов – те идват от другаде, но са припознати, аз обикновено казвам тези министерства са взети на концесия. Това е едната страна на въпроса. Втората, много по-съществена е, че кабинетът Борисов-3 ще функционира, ще действа в една ситуация, която е много по-трудна за него отколкото в предишния парламент. Например, групата на социалистическата партия вече е 80 души, т. е. в нейни ръце има два инструмента, които имайки предвид характера на г-жа Нинова, аз не се съмнявам, че тя ще го използва много често. на първо място, тя има необходимият брой – повече от една трета, депутати да отправя питане до Конституционния съд. На второ място, тя има необходимия брой депутати, с които самостоятелно, без да се съобразява с никой да внася вот на недоверие. Това са все силни инструменти в тази политическа партия, които я правят много по-силна, разбира се, ако тя желае да бъде.  На следващо място, в  социалистическата пратия има няколко души, които имат желание да се изкажат от партийната трибуна и да изразяват едно особено, различно мнение освен битуващото в статуквото и най-накрая, нека не забравяме следното: все  пак има огромна разлика между президента Радев и  президента Плевналиев.

Внасянето на законопроекта за мажоритарния вот от ГЕРБ е по-скоро демонстрация, част от политическата риторика- защо? Защото нека не забравяме, че Върховният административен съд не се е произнесъл.  Вчера трябваше да има заседание, но то беше отложено заради заплаха от бомба. За какво става дума? Става дума за следното: основният казус в цялата тази проблематика е каква е избирателната активност, а не колко хора са казали „да” на исканията. Ако Върховният съд каже, че са гласували три милиона и половина и нагоре, то тогава няма какво да се обсъжда – просто  референдумът става задължителен и трябва да се прилага. Ако са под тази цифра, то тогава е необходима дискусия в Народното събрание как и какво да се приеме. Затова ви казвам, че засега това е част от политическата риторика, но ако оставим настрана и политическата риторика, въпросът е какви са шансовете то да бъде прието и много по-същественият въпрос е какво следва от тук нататък. Сега от заявките на политическите партии, доколкото те винаги са под въпрос, защото много често ги променят, освен ГЕРБ и партията на г-н Марешки,  други не са декларирали подкрепа, т. е. на тях не им достигат гласове, ако не ме лъже паметта, някъде около 14 – 15 души депутати, но същностното не е само това, защото при една конфигурация на мажоритарен парламент не е необходимо да има ролята на балансьор, което за ДПС е жизнено важно.

Искането на гражданите на република България трябва да бъде уважено и трябва да бъде чуто. Само че то трябва да бъде чуто в една друга посока – има две системи, които напълно отговарят на исканията на хората – това са немската и финландската, за смесен избор с преобладаващо мажоритарно участие. Това според мене е реалното за България ако не искаме да възпроизведем някакъв двуполюсен или в най-добрия случай триполюсен парламент и което е най-важно – смисълът на демокрацията е не какъв ще бъде състава дали различните социални слоеве и социални групи ще бъдат представени. В този случай те няма да  бъдат представени и най-важното – изтъква се, че ние ще избираме личност. Да, ще избирали са се личности в класическия период, когато се е формирал мажоритарния вот. Но сега в условията на силно партизиране на политическия живот то има значение не личността, а  принадлежността към една партия и най-вече тези, които редят листите и казват ти ще бъдеш в този избирателен район, дали ти отговаряш на неговите изисквания, т. е. депутатите още повече ще се откъснат от хората, които гласуват за тях, защото те ще станат зависими само и единствено от волята на тези, които редят листите. А смятам, че това не е смисълът на демокрацията. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

През октомври максималната температура ще е 32 градуса

„Най-високите температури през октомври ще достигат до 27-32 градуса. Те най-вероятно ще се реализират в този период, който сега предстои с  повишение на температурите. И за второто десетдневие има индикации, че ще има температури, които ще са близки до 30 градуса“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Стойчева от НИМХ...

публикувано на 01.10.24 в 10:46
Цветелина Пенева

Надяваме се да не се провали машинното гласуване

27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката? „ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат..

публикувано на 01.10.24 в 10:01

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52