Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предчовекът е на 7,2 милиона години и е живял в Чирпан

Професор Николай Спасов от БАН твърди, че първите предхора са живели на Балканите преди 7,2 милиона години, а доказателството, което посочва е зъб на грекопитек, открит край Чирпан. Това са предшествениците на човека или предчовеци, каза в интервю за Радио Пловдив ученият. 

Ние не спорим с тезата, че човешкият вид се е развил в Африка, ние говорим за  първия в  еволюционната линия на предчовеците, водещи към човека.  Човекът като вид се е появил преди 200 хиляди години в Африка, човешкият род се е зародил също в Африка преди  2 милиона и 800 хиляди години. А ние говорим за същество, което най- вероятно е двуного и току – що се е отделило от линията на  шимпанзето и то е на повече от 7 милиона години, обясни професорът. 

Доказателствата, с които екипът му разполага, са от една челюст край Атина и зъбът от Чирпан, открит в местността Азмака. Той не е намерен от разкопки, ние го  видяхме в колекцията от фосили на  Петър Попдимитров, който прави в момента частен палеонтологически музей в Чирпан. По- късно направихме проучвания, които ни дадоха основание да твърдим, че находката е на  7 милиона и 200 хиляди години, разказа Николай Спасов. 

През септември предстои проучване в Македония, в находище, сходно на това в Азмака като учените очакват да попаднат отново на това същество.


Природата преди около 7,2 млн. години на Балканите е била засушлива саванна обстановка, което се установява, както от фауната, така и от растителността, коментира Николай Спасов. Според него саванната обстановка на тогавашната балкано-иранската зоогеографска провинция би трябвало да предшества африканската савана, която виждаме днес.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50