Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме и в "Ден след ден" на 24 май

| обновено на 24.05.17 в 14:32

На 24 май ще говорим за книгите, грамотността, нуждата от просвета и култура с учители, преподаватели, дейци на словото и перото. Ще си припомним отново за делото на солунските братя и за  завещаното ни от тях  защото:

24 май не е просто поредния официален празник - това е денят, в който всеки българин може да се гордее, че е потомък на нация, заемаща стратегическо място в историята на Европа.

24 май е символ на достойнство, традиция и духовност. Все неща, от които  имаме нужда, ние забързаните, обърканите, днешните българи ,изправени пред дилемите на бита и оцеляването. 

Акцентите в програма "Ден след ден" до 17 часа:

Ще видим и чуем  как Пловдив  ЗАЕДНО отбеляза празника—обсипан с цвета и огласян от детски смях, песни и радост…….

За буквите, за  КИРИЛИЦАТА  за нашата азбука,  графично красивата и богата.

За безспорния ни културен принос в елитния клуб на европейските писмености, където  са само още две - латинската и гръцката ще говорим с Мариела Мутафова от „Асоциация за социална отговорност и регионални инициативи“ (АСОРИ).

Тяхна  е и кампанията #ДайНаКирилица  в подкрепа на грамотното и красиво писане онлайн на третата официална азбука в Европейския съюз - кирилицата.


Снимка

Ще гостуваме на ОУ в село Марково, малко селско училище край Пловдив, което обаче попада на 22 ро място в националната класация по успеваемост.

Ще честитим юбилея и на СУ „Св.Св. Кирил и Методий“, тази вечер на официална церемония ще бъдат наградени  учители , а наш събеседник ще е директорът Таня Николова.

За мисията да си учител ще говорим и с преподавателя по български език и литература Илко Василев.

Заедно с учениците от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства ще станем актьори за един ден и ще се включим в проекта „Празник в кутия“.

За Глаголицата, вплетена в багри и текстил на осемметрово пано и изобразяващо България чрез първата ни азбука, ще ни разкаже авторът  Даяна Пропокова.


Снимка

Ще има и още. Започваме след новините в 15 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Лана Петкова

В „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Лана Петкова, учител по йога, соционалитик, иконописец и може би една от най-известните украинки в Пловдив. Родена е в Харков, но преди 30 години любовта я води в града под тепета, където намира и своята реализация. Създава собствена програма, която кръщава Ланетика. Според Лана йога дава сила и..

обновено на 25.02.25 в 10:58

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 20.02.25 в 11:10

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 20.02.25 в 11:09

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 19.02.25 в 10:24