Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броят на бъбречно болните расте непрекъснато

Какви опасности крият за здравето ни високото кръвно налягане и наднорменото тегло? И още – защо е необходимо да се погрижим за бъбреците си, когато тези фактори са налице? Отговор дава инициативата на Фейсбук страницата „Приятели на бъбреците“ – част от националната кампания за информираност и превенция на бъбречните заболявания. По темата – събеседник – проф. Борис Богов – заместник-председател на Националноно сдружение на нефролозите в България и началник  на клиниката по нефрология в Александровска болница. 

Процентът на пациентите в България с клинично бъбречно заболяване през последните години расте неимоверно много. Този факт е забелязан и от Европейската общност, която  инициира ден за превенция на болестта. Основи фактори за увеличаване броя на заболелите е наднорменото тегло и високото кръвно налягане.

Данните са много тревожни – децата от 5 до 18-годишна възраст у нас с наднормено тегло са над 220 хиляди –т.е. около 27%. България стои на пето място в Европа по пациенти с наднормено тегло, като 28% при подрастващите над 20 години са със затлъстяване, а над 40 години – с  40%.  Пациентите с наднормено тегло обаче са и потенциални пациенти на заболяване от захарен диабет. Около 50 до 80% от диабетиците умират от сърдечно-съдови заболявания, а от пациентите с бъбречна недостатъчност – 44% са диабетици, подчерта проф. Борис Богов.  Българските деца са сред най-активно гледащите телевизия, нямат физическа активност, хранят се нерационално, което влияе негативно върху бъбречното им здраве.

Проф. Богов подчерта, че абсурдите са заложени в това, че всички клинични пътеки, отнасящи се до лечение на пациенти с бъбречни заболявания и наднормено тегло, са недофинансирани. Въпреки че има утвърдена здравна стратегия  2014-2020 г., тя няма да доведе до съществен резултат, защото  в доболничната помощ отсъства активност от страна на лекарите, а и Здравната каса не им позволява да правят скрининг на потенциално засегнатите от социално значимите заболявания, като правят съвсем обикновени изследвания, за да потърсят най-ранните маркери за хронично бъбречно заболяване и по този начин да се превантира  изявата му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54