Архитектурно студио „АРКОНТ-А“ получи тазгодишната награда „Пловдив“ за архитектура. От пластовете на времето като археология през конструктивните решения за сградите до модерните градоустройствени решения, зачитащи противоречивия обществен вкус - арх. Радка Стефанова и арх. Стефан Стефанов за ангажиментите на държавата, Общината и гражданите, за да се случи Пловдив – Европейска столица на културата 2019-та.
Пловдив е град, в който античният център съвпада с новия. Това е и богатство, но може да се окаже и проблем, защото реконструкцията може да се забави. Правилният подход е да се гледа на археологията като богатство, което трябва да бъде използвано, показано, така да бъде решено, че новото и старото да съжителстват. Опитахме се така да реконструираме сградата на бившия нармаг, че богатството на сутеренните етажи на сградата да се види и да присъства на всички нива с наслагванията от 2-ри, от 18-ти, 19-ти, 20-век, а трябваше да добавим и 21 –ти век и ние така да го покажем, че да въздейства и да се получи една искрена архитектура.Т.е. Да се знае кое е новото, кое е старото и всичко това да въздейства едновременно, подчерта арх. Стефанова.
Арх. Стефанов: За професионалистите не е тайна античният кадастър на града, но въпросът е как това богатство, което все още лежи под центъра на града, да стане достояние на всички. Ние сме показали в реконструираната сграда една много малка брънка от конструкцията на стадиона, която преминава в сградата, но никой не обръща внимание на това, че тази археология е част от цял античен град, който лежи под нас. Конструкцията преминава и в другите нови сгради, а в същото време започнатото строителство в тях констатира, че там.......няма археология. Това е много съществен момент и държавата трябва да направи така, че инвеститорите да не бягат от това, че има археология,да не приемат наличието на артефакти като тежест, а да могат да обогатят сградите си, икономическите интереси на инвеститорите могат да бъдат съчетани с интересите на обществото и с едно подаване на ръка от страна на администрацията това би могло да бъде обогати града като цяло. Той да бъде презентиран по друг начин.
Арх.. Стефанова: Със Стария град трябва да се случи това, което се случи с КАПАНА – да бъде оживен и да се включи активно в живота на града. Оживяването на стари пространства е световен проблем. Трябва да се вземе обаче правилно решение каква функция да се даде на новите сгради и те да бъдат възстановени за нов живот чрез нея.. Това ще привлече и туристи.
Арх. Стефанов: Закони има достатъчно, но те трябва да се прилагат. На хората, които желаят да инвестират, трябва да им се даде инициатива така, че сградите да станат не само ефектни, но и ефективни. Много малко е необходимо и то е свързано с материята „инвестиране“ - да се работи професионално. Като правилен подход може да се посочи участието на архитектите в цялостната реализация на идеята и в процесите на строителство, след като представят проектите. У нас тази връзка изчезва.
Подготовката за „ЕСК-Пловдив 2019“ закъснява. Вече би трябвало да има проектна документация, ако искаме да успеем. Засега не зная обаче да са обявени конкурси, а най-добрият начин за създаване на качествени продукти е конкурсното начало, особено в архитектурата. Навсякъде по света качествените проекти са в резултат на състезание между архитектите. Ако приемем, че строителството на един обект е в рамките на около 24 месеца, още толкова преди това ни е необходимо за подготовка на документацията. Времето за проектиране винаги е по-дълго от времето за строителство. Подготовката на проект отнема много време,енергия, но много по-малко средства. Чакаме да научим какви конкурси ще бъдат обявени, кои ще бъдат привлечени за участие в тях, ще стоят ли те професионално Каква е гаранцията обаче, че ако вложим средства, след това те ще бъдат ефективни? Очакваме конкурсите, за да дадат продукт, който ще бъде забележим. И ако има нещо, което провокира интереса ни, ще участваме.
Чуйте звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..