Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО може да помогне за заздравяване на морските граници

ЕС и американския президент Доналд Тръмп се разминаха по отношение на Русия, но се обединиха около въпросите свързани с борбата с тероризма.

За изводите и нагласите след срещата на върха в Брюксел - коментар на доцент Марин Русев, политически анализатор и ръководител на катедра „Регионална и политическа георграфия“ в СУ „Климент Охридски“.

Има  два важни момента от тази среща - тя бе твърде кратка, а в контекста на личността на новия американски президент ясно се вижда, че като че ли за първи път Америка силно ще настоява за споделена отговорност в много по-голяма степен. Що се отнася до другите новини и появата на знакови призиви - например НАТО да се ангажира повече с вътрешната сигурност, аз смятам, че това е трудно изпълнимо, тъй като НАТО не е призвана да се бори, тя не е подготвена да противодейства на асиметрични заплахи. Може би единственото, с което НАТО може да подпомогне е да се заздравят външните морски граници, тъй като силата на НАТО в това отношение е доста голяма.

Най-новото предизвикателство на последното десетилетие е вътрешната сигурност и аз смятам, че на това трябва да се противодейства по друг начин. НАТО безспорно може да подпомогне заздравяването на сигурността, но трябва да се търсят други механизми, трябва да се отговори на въпроса - как така в една и съща среща НАТО се ангажира едновременно с това да подобри вътрешната сигурност, а в същото време, лично според мен, я разрушава като казва, че ще се ангажира с конфликта в Близкия изток. Аз смятам, че докато европейски и американски бомби падат, независимо от това дали са оправдани или не - мир и покой за вътрешната сигурност на европейските държави няма да има, коментира доцент Русев.

За изказването на руския президент Владимир Путин, че славянската азбука е дошла от "македонска земя"

Изключително некоректно и първосигнално е да бързаме да тълкуваме само по този начин думите на Путин. Те действително са дразнещи, те действително са насочени към конкретна вътрешна геополитическа ситуация на Балканите, действително обслужват руския интерес, но това не е първата драматична реакция или първия опит на Русия да проверява общественото мнение на Балканите. Аз мисля, че изявлението на нашия президент беше изключително точно, защото беше премерено. И мисля, че не влезе в руслото на бързата, острата реакция, а просто напомни, че това е държавата, която е дала на света точно този феномен. Има неща, които са безспорни и никой не може да ни ги вземе, категоричен е доцент Русев.

Цялото интервю с доцент Марин Русев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21