Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална археологическа конференция с гости от чужбина започва в Пловдив

| обновено на 29.05.17 в 16:32

От днес до 31 май Пловдив и Регионалният археологически музей ще бъдат домакини на 56-та Национална археологическа конференция, която се  провежда съвместно с Националния археологически институт при БАН.  

В научния форум  ще вземат участие 150 археолози от музеите в страната, СУ „Св. Климент Охридски” и учени от Австрийския археологически институт, които ще изнасят доклади за най-новите археологически открития в България, Пловдив и Ефес. 

Пловдив за първи път, в 56-то издание,  е домакин на   Националната конференция, каза директорът на Националната археологическа конференция Костадин Кисьов.

 Кисьов : Конференцията  ще бъде открита  днес от 15 ч в дома на културата „Борис Христов”  и ще продължи три дни, ще бъдат представени доклади, свързани с най-новите археологически открития в България през миналата 2016 г. Днес ще бъдат представени 4 обобщителни доклада, които касаят археологията и най-новите открития в Пловдив. Някои от докладите ще визират тракийските погребални практики, други ще бъдат свързани с градоустройството на Филипопол. Един от най-добрите международни и български епиграфи Николай Шаранков ще представи най-новите открития, свързани с епиграфите – надписите, които уточняват историята на Пловдив не само този, който беше открит миналата година на Античния театър, а и много други надписи, открити в града. Четвъртият доклад ще бъде за Епископската базилика – какво представлява и какво е открито досега. Следващите два дни ще бъдат представени доклади, визиращи откритията на територията на цялата страна. Тази година за разлика от други национални конференции имаме гости, които са от Австрийската академия на науките, които ще представят техните проучвания през последните години в град Ефес. Накрая ще има събрание и на Българската асоциация на археолозите, която разглежда най-различни теми, свързани с нормативно-правната уредба на археологическите проучвания, археологическата карта на България и други подобни проблеми.

Ние на практика не спираме да работим целогодишно, защото проучванията са свързани с интензивното строителство, което особено през последната година явно е, че това строителство се засили и в централната част на града навсякъде  се откриват останки от античния Филипопол, но основно се работи на антични акведукт на Коматевско шосе, където за радост на хората от Коматево и Пловдив освободихме по-голямата част от терена и там вече може да се работи, остана един участък около „Еврохоспитал” и стадион „Пловдив”, така че му се вижда краят по отношение на археологическите проучвания, повече няма да пречим. Другият основен обект е Голямата базилика – Епископската базилика. На Небет тепе също ще продължат проучванията като тази година трябва да разкрием цялата северна крепостна стена, за да може да бъде експонирана в бъдеще заедно с останалите крепостни съоръжения на Небет тепе, така че на Небет тепе разкопките ще продължат три месеца. На Мал тепе ще продължат проучванията и тази година, а другите проучвания са свързани със строителството.

Участниците в Националната конференция, ще посетят реставрираните археологически обекти в Пловдив и новата експозиция на археологическия музей.

Цялото интервю с Костадин Кисьов е в звуковия файл. 

СнимкаСнимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани се поклониха пред жертвите на комунизма

Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим.  Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..

обновено на 01.02.25 в 15:29

В Калояново почетоха жертвите на комунизма

На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..

публикувано на 01.02.25 в 14:17

Шах уикенд се провежда в Пловдив

Първи шах уикенд за месеца в Пловдив организира шахклуб „Спартак“. Партиите ще се разиграват на 1 февруари, събота в Централния клуб на пенсионера на бул. „Васил Априлов“ №100. Шахфестивалът има международен характер, като досега участие са вземали 11 играчи от чужди държави. Той е утвърден от Световната федерация FIDE като валиден..

обновено на 01.02.25 в 12:56

Почит към жертвите на комунистическия режим пред "Свидетелят"

Днес в Пловдив ще бъде почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Поклонението е от 12 ч., пред паметника „Свидетелят“ на пл. „Стефан Стамболов“. Организатор на събитието е Съюзът на репресираните от комунистическия терор с председател Атанас Узунов. Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г.,..

обновено на 01.02.25 в 08:20

Асеновград посреща Трифоновден с кулинарно шоу и народни борби

Община Асеновград е домакин за първи път на екипа на „Hell’s Kitchen“ в деня на Св. Трифон Зарезан.  Шеф Виктор Ангелов ще посрещне участниците в седмия сезон на риалитито, като ще им постави кулинарни задачи, с които да тестват уменията си на живо. Всички присъстващи ще имат шанса да се срещнат с екипа на „Hell’s Kitchen“ и да се насладят на..

обновено на 01.02.25 в 08:20