Не делим стоките на български и чуждестранни, произведени от малки фирми или големи концерни. Купуваме стоки и ги сравняваме по множество показатели, като ни интересува качеството им. Така Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" коментира проверката за качеството на вносни стоки, продавани в чужбина и у нас. Резултатите от проверката се очакват в седмицата между 15 и 22 юни.
Въпреки че Словакия стъпва върху проверките на 22 продукта, това е показател за общия процес. По-важното е предложението да се обсъди в Европейската комисия и да се стигне до единни правила за регулиране на процеса и в този смисъл акцията е повече от похвална, каза Богомил Николов.
За съжаление цената не е критерий за по-високо качество на вносните продукти. В това отношение показателно е изследването на Чехия, която сравнява едни и същи стоки, продавани в страната и в Германия. Сравнителният анализ показа по-високи цени и по-лошо качество на стоките, продавани в Чехия. Това говори за много лоши практики, които трябва да се прекратят, коментира Богомил Николов.
Той припомни, че потребителите наказват нередовните производители, като не купуват стоките им, но това не е достатъчно. "Целта е да се стигне до промени в европейското законодателство и да се осъвременят критериите. Като познавам колко бавен е този процес, реален резултат може да има най-рано след 2-3 години", заяви председателят на Асоциация "Активни потребители".
Богомил Николов допълни, че акцията, предприета сега и от Агенцията по храните, е много полезна за потребителите, но не бива да бъде еднократен акт, а да продължава и в бъдеще.
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..