Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдът отстрани окончателно професорите от УХТ, обвинени в корупция

| обновено на 30.05.17 в 16:36

Пловдивският апелативен съд потвърди отстраняването от длъжност на 2-мата преподаватели от Университета по хранителни технологии.  


Професорите Симеон Василев и Николай Банков са обвинени в получаване на подкуп от студенти, за да им пишат фиктивни оценки от изпити. 

Те  бяха арестувани на 15-ти май  след сигнал на студенти и журналистическо разследване с обвинение, че са искали по 600 лева,  за да им „подарят“ изпитите дори без явяване.  В момента учените са на свобода под гаранция от по 5 000 лв.  

На втори опит за  промяна на предишното определение, Прокуратурата и адвокатите всъщност повториха доводите си от предишното заседание.  

Държавното обвинение поиска  тежката мярка за учените докато тече разследването срещу тях с мотива, че  те разполагат с необходимите механизми  да му навредят или да повлияят върху свидетелите.  Миналата седмица Окръжния съд прие тези доводи, като отбеляза, че има достатъчно основания за такава опасност и освен това са налице доказателства за корупционни практики, осъществявани чрез организирана верига от други лица. 

Очаквано, днес защитата оспори всичко това с мотива, че, по техни данни, разследването вече е приключило. Нищо нищо не може да попречи на следствието, настоя адвокатът на проф. Симеон Василев – Йордан Дафчев.  Другият защитник на професора – Кръстьо Дуков -  дори бе възмутен от инструментариума, прилаган от държавната следствена машина върху професорите, който той определи като "репресия".  

Двамата учени категорично отхвърлиха обвиненията.   Те  настояват да останат на постовете си, тъй като тепърва им предстои да изпитват още много студенти, за близо 400 от които отговаря само проф. Симеон Василев. 

След кратко съвещание апелативните магистрати обаче заявиха, че изцяло поддържат решението на предходната инстанция – Окръжния съд, който миналата седмица отстрани професорите от постовете им в Университета по хранителни технологии.  

Това решение е окончателно и не подлежи на обжалване. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община "Марица" повиши такса смет с 30% от следващата година

Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица.  С близо 600 000 лева се увеличава..

публикувано на 11.12.24 в 15:20

От 1-ви януари ще минаваме и през ГКПП Рудозем - Ксанти

 ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..

публикувано на 11.12.24 в 15:11

1150 бягащи от войната украинци намериха в Пловдив "Втори дом"

Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..

публикувано на 11.12.24 в 13:30

Увеличават данък сгради и такса смет в община Карлово

Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..

публикувано на 11.12.24 в 13:03

Безпрецедентен протест спря работата на Асарел-Медет

Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева.  От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..

обновено на 11.12.24 в 09:12