Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корупцията и злоупотребата с власт са най- голямата заплаха

Участниците в КСНС са се обединили около издигането на личния състав на сектор "Сигурност" като основен приоритет, необходимите мерки за доокомплектоване на сектора, за издигане на мотивацията и престижа на личния състав и даване на необходимите възможности за кадрово и професионално развитие. 

Това каза президентът Румен Радев след близо четиричасовото заседание на КСНС, който обсъди темата за рисковете и заплахите за националната сигурност на България и необходимите мерки за нейното укрепване. Това беше първият КСНС, който президентът Радев свика след встъпването си в длъжност през януари т.г.

Държавният глава посочи, че за да се случи това, трябва да се  разгърнат проектите за модернизация. Участниците в Съвета са се обединили също, че тези проекти трябва да имат своята ускорена реализация. В същото време е важно да се осигури поддръжката на наличната техника, въоръжение и оборудване до изтичането на техния ресурс и замяната им с нови образци.

Бях започнал да си мисля, че няма смисъл от Консултативните съвети, които се бяха превърнали в показен ритуал. Днес видях промяна – конкретност, яснота и прагматизъм . Очевидно държавният глава иска да наложи по- стегнат стил в работата на президентството, а от това се нуждае и системата ни за сигурност. Коментарът направи пред Радио Пловдив дългогодишният служител в българското контраразузнаване и директор на Националната служба за сигурност (1995-1997 г.) Юлий Георгиев.

Според него премиерът и други участници в днешния КСНС не бяха готови за този начин на провеждане на съвета. Те бяха свикнали предварително да си раздават материалите, да си съгласуват решенията и после да дават изявления. Сега стилът е друг, посочи Георгиев.

Това, което не е допаднало на бившия контраразузнавач е,  че не се състоя дебат по вътрешните заплахи за сигурност. Позицията му е, че най- голямата заплаха пред страната е корупцията по високите етажи на управлението и злоупотребата с власт. Необходим е специален независим орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. Подобна теза лансира и вчерашният доклад от БОРКОР, а в кампанията си президентът Радев също се обяви за създаването на тази институция, припомни Георгиев.

Той смята още, че даденият днес 6- месечен срок за промени в Стратегията за национална сигурност е малко кратък. Защо трябва да бързаме да актуализираме документа, след като не знаем какво ще се случи в конфликтните зони в Близкия изток, с отношенията САЩ – Русия и т.н. Нашият проблем е корупцията и злоупотребата с власт и влияние и обществените поръчки. Те генерират най- големи проблеми в обществото. Вътрешните ни проблеми и тяхното разрешаване зависи от нас самите, докато външните заплахи се решават на различни нива, още повече, че страната ни не генерира външни кризи, каза Юлий Георгиев.

По повод дебата между президент и премиер авиацията или пехотата да се модернизират приоритетно, експертът каза, че двамата нямат разногласия, но разсъждават по различен начин. Те са с различен профил и ще им бъде трудно да стигат до консенсус и това ще им създава проблем за в бъдеще. Друго разногласие е борбата с корупцията и това също ще усложни отношенията между правителство и президентство.

Позицията на бившия контраразузнавач е, че заплахата към националната сигурност изисква незабавна реакция. Президентът не трябва да бъде изолиран от проблемите на системата за сигурност  и в този смисъл са необходими промени в Конституцията, които да му дадат повече правомощия, каза още той.

Полковник от запаса Юлий Георгиев е дългогодишен служител в българското контраразузнаване, директор на Националната служба за сигурност (1995-1997 г.). Член на Национална асоциация сигурност и основател и председател на Управителния съвет на Фондация Риск Мениджмънт Институт – България, преподавател в магистърска програма „Национална сигурност” – катедра „Международни отношения” на УНСС – София по дисциплините „Управление на риска в сигурността” и „Международна и национална сигурност”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59