Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Точно днес" - Първи юни е!

От 1 юни влиза в сила нова Наредба за майчинските.

Според нея родителите, които се върнат на работа на шестия месец от раждането на детето си, ще получават освен заплатата, и половината от обезщетението. По данни на НОИ между 1 и 2% от жените сега се връщат на работа още в първата година от майчинството.Глобално изследване в осигуряването на работни пространства показва, че завръщащите се на работа майки са изключително ценни за бизнеса, заради тяхната отговорност и  точно управление на времето. Как ще се отрази промяната на решението на майките, които, по данни на статистиката в България, стават всяка година около 70 000, но поне 18 000 майки се оказват извън пазара на труда? Събеседник – Ева Борисова – основател на Асоциация „Родители“.

Какви знаци за политическия климат дадоха баталните словесни сблъсъци в Парламента,  исканията за оставката на неговия председател, хомофобските и националистични речи, размяната на декларации  и т.н. в първите месеци от началото на работата на 44-то НС  и как се съотнасят те с дневния ред на държавата, на която предстои да поеме председателството на Европейския съвет след месеци. Събеседник – политологът и икономист доц Георги Киряков.

За живота на хората в Страната на изгрявщото слънце и вдъхновението да се живее интересно преди представянето на четвъртото поредно издание на книгата „Моши, моши, Япония“ в културен център ТРАКАРТ – събеседник -  авторката Юлияна Антонова Мурата – дългогодишен дипломат с ранг на пълномощен министър .

В минутите за култура след 9.00 -  ще ви поканим на изложба в Културния център на Радио Пловдив.  Ученици от 10-ти клас на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“  представят свои живописни и графични произведения. Живка Танчева разговаря с младите творци, а също - и с инициаторката на изложбата и преподавател в гимназията – Ели Станчева.

А репортажът на Нели Бистрашка поставя във фокус изложбата Регионален  етнографски музей – Пловдив  под надслов „Духът на българската шевица“ – разказ, написан с игла и конец от дамите от клуб „Българка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

публикувано на 26.11.24 в 11:54

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55