„Пловдив през втората половина на ХІХ и ХХ век – общество, личности, местна власт“ е темата на двудневната Национална научна конференция в Пловдив с участието на около 40 учени – представители на БАН, университетски центрове, архиви, библиотеки и музеи. Мост през годините с фокус развитието на обществените отношения, благотворителността, приноса на библиотеките, проблемите на урбанизацията довели до създаването на Пловдив, какъвто го познаваме днес.Стефан Шивачев – директор на регионален исторически музей Пловдив.
Това е 10-то издание на форума „Пловдивски приноси“ и има за цел да обедини изследванията на хората, които се занимават с пловдивска история, и от друга страна, да даде възможност за публикуване на техните изследвания. Вече имаме издадени девет сборника, официални научни издания с редколегия, които, лаская се да кажа, представляват вече една написана история за Пловдив от периода 19-20 век. Когато един историк сяда да пише историята на Пловдив за даден пеиод, той стъпва на всички онова, което неговите предшественици са публикували. Темата е тази, защото има една много интересна зависимост, особено отчетлива за Пловдив. Хората, живеещи в един град, самите личности, създават неговото общество. Това общество обаче създава новите личности. Ако погледнем пловдивската история на 19 век, виждаме, че тези личности, които идват от всички български земи, създават това пловдивско българско общество. А след Освобождението то привлича духовния елит на България. Тази взаимовръзка е много интересна, защото не можем да твърдим, че възрожденското общество в Пловдив не е равнозначно на имена като Христо Г.Данов, Найден Геров и още много подобни личности.
Повече чуйте от звуковия файл:
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..