Знаете ли, че...?
Пловдив посреща XX век като ориенталски град. Европейския си облик той придобива едва след войните след 1918-та година. След Съединението през 1885-та година за почти цяло десетилетие Пловдив загубва позициите си на блестящата румелийска столица.
Същевременно, в Пловдив след 1878 година в Областното събрание на Източна Румелия е работил най – представителният български елит след Освобождението – малък, компактен парламент от 56 човека, които са общували свободно на официалните тогава български, гръцки и турски езици.
Първото преброяване на Пловдив е от 1880 година. Тогава е основана и статистическата служба в града. А преброяването отчита 24 244 жители на града. Според преброяването от 1900-та година, Пловдив има 43 033-ма жители.
Това посочва Иванка Митева, асистент в Регионалния исторически музей в Пловдив, в изследването си "Пловдив в навечерието на XX век". С него тя участва в двудневната Национална научна конференция, чиито домакин е градът ни. Близо 40 автори представят изследванията си за обществото, личностите и местната власт в Пловдив през втората половина на XIX и XX век.
Какви са градоустройствените проблеми на Пловдив след 1878 година? Протичат ли и какви модернизационни процеси в града и тръгнал ли е той видимо към Европа? До каква степен културната модернизация се случва в Пловдив и каква е видимата й страна?
Интервюто на Антоанета Петричанска с историка Иванка Митева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.