Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Древните скелети, открити в Пловдив, ще бъдат датирани след антропологично изследване

| обновено на 09.06.17 в 16:08
Снимка: Веселина Пеева, Радио Пловдив

Древни  останки от скелети, положени  в три единични гроба и огромни  дялани  каменни късове, открити  при изкопните дейности за полагане на тръби за топлофикация на бул. „Любен Каравелов“  в Пловдив тази седмица, ще бъдат изследвани антропологично, за да получат точна датировка. 

Археологът Росица Миткова подчерта, че анализите ще бъдат направени съвместно със специалисти от Медицинския университет. На костните останки ще бъде направено антропологично изследване, за да се установи освен датировката им и от какви болести са страдали хората. 

Разрушените гробове са открити на дълбочина метър и половина. По думите на Миткова вероятно  археологическите свидетелства са от западния некропол на Античния град. 

По откритите златни монети в района археолозите съдят, че на тепето  е имало и по-старо светилище.  Миткова  угочни, че по време на  изкопните дейности е открита и яма с  материали датирани от желязната епоха, което свидетелства, че мястото е обитавано още по времето на траките. 

Наслояването с бял цвят пък на огромните каменни късове  в изкопа  може да се окаже свидетелство за връзката на находките с древното светилище на хълма. От  повърхностния бял слой ще бъдат взети проби, за да се установи естеството му, подчерта още археологът Росица Миткова.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вдигат капитала на бъдещия общински превозвач

С нови 160 000 лева  да бъде вдигнат капитала на общинската фирма "Екобус Пловдив" ще гласуват на редовната си сесия днес общинските съветници.  Предложението е на ресорния зам.-кмет Ерол Садъков, който се аргументира с необходимостта от осигуряването на финансова стабилност на дружеството, с оглед на изискванията на европейската програма..

публикувано на 13.03.25 в 07:04

Президентът гостува в ПУ "Паисий Хилендарски"

Президентът Румен Радев ще посети Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Пред студенти държавният глава ще изнесе лекция, посветена на ролята на младите хора в България в динамичния свят на 21 век.  Президентът ще гостува по покана на Студентския съвет на университета.

публикувано на 13.03.25 в 07:00

Десетки пловдивчани на протест заради скандала с вота

Десетки хора се включиха протест на площад "Съединение", провокиран от скандалния казус с преизчислението на резултата от вота при последните парламентарни избори и продължил по-малко от час.  Пловдивчани се включват в протеста "Кой блокира Конституцията?" Демонстрациите са организирани в няколко града в страната от инициативата "Правосъдие..

публикувано на 12.03.25 в 19:15

Проучват находище на строителни материали в Ръжево Конаре

„Холсим България" АД ще проучва строителни материали в площ „Ръжево Конаре", разположена в землището на едноименното пловдивско село, гласи днешно решение на Министерския съвет. За този срок титулярят ще вложи минимум 178 000 лева в проучвателните дейности. Удължава се срокът на концесионния договор за добив на минерална вода в находище..

обновено на 12.03.25 в 16:36

Осигурени са парите за програмите "Грижа в дома" и "Топъл обяд"

Напълно са осигурени средствата за 2-те основни програми на социалното министерство – „Грижа в дома“ и „Топъл обяд“. Това съобщи в Пловдив социалният министър Борислав Гуцанов. „По програмата „Грижа в дома“ имаше само 100 милиона лв, а самата програма приключи на 31 декември 2024 г. Вчера успяхме да договорим още 50 млн. лв и днес вече..

публикувано на 12.03.25 в 15:58