Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо на морето идват работници от чужбина, а нашите бягат?

| обновено на 09.06.17 в 19:57

Ритникът по българската камериерка от пияния шведски турист отново постави на дневен ред въпроса за това каква дестинация е за чужденците нашата страна. 



Ако не бяха видеокадрите, едва ли някой щеше на узнае за станалото, казва Бранимир Ботев, бивш заместник-министър на туризма и настоящ изпълнителен директор на Европейския институт за стратегии и анализи. 

По думите му, много са такива случаи с надрусани и пияни до козирката чуждестранни туристи. Нивото на пристигущите да летуват няма как да не се отрази и на цялостния образ на морския ни туризъм. Очевидна е обаче и ролята на държавата, която трябва да осветли  целия „черен“ бизнес в бранша. Проблемът тук е в това, че в този сектор има над 140 организации, които претендират да представляват отрасъла, коментира Бранимир Ботев. 

Освен това, стана ясно, че близо 6 000 чуждестранни работници, преобладаващо с български паспорти и произход, се очаква да заемат опразнените места на персонала през този сезон. Тук отново липсва стратегическо мислене и управленска визия от страна на държавата, защото още преди 4 години беше ясно, че се задава голям кадрови проблем.

Сега се питаме, защо нашите деца, прекрасно подготвени и обучени, отиват да работят в Гърция и Турция? Да, заплащането е фактор, но не единствен. Просто тук те не могат да бъдат ангажирани и 6 месеца, заради краткия сезон, за да могат да се развиват. 

Няма устойчивост на кадрите, обобщи бившият заместник-министър на туризма. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38

И релефът на Пловдив влияе за чистотата на въздуха

През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра.  Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив  проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията. Професорът..

обновено на 23.01.25 в 10:33

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година.  Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..

публикувано на 23.01.25 в 10:18

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25