Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орфеев венец за Екатерина Йосифова и Златна четка за Кирил Златков

| обновено на 14.06.17 в 06:57
Снимка: Никола Николов

Тазгодишното издание на литературния фестивал „Пловдив чете“ по традиция започна с връчването на две награди – Орфеев венец за високи постижения в съвременната поезия и Златна четка за най-добро художествено оформление на книга.

Носителите на отличията за 2017-а са Екатерина Йосифова и Кирил Златков. Наградите бяха връчени на церемония на Античния театър от министъра на културата Боил Банов и пловдивския зам.-кмет по култура Александър Държиков.

Сърчицето ми трепери от радост, че Пловдив наистина чете. Свободният дух на културата я прави висока, независима и богата и нашият град може да бъде щастлив, че има издателства, които помогнаха да се създаде цяло ново поколение писатели. С тези думи Божана Апостолова се обърна към публиката.

Този фестивал заслужава уважение. Живеем трудно, забързано, четем малко и единствения път да подкрепяш читателя е да подкрепяш младите поети и литератори, отбеляза министър Банов

Това е една вечна необходимост, една любов към книгата, която е задължение на всеки от нас. Заветът, който ние трябва да предадем на децата и внуците си, заяви зам.-кметът Държиков

Когато се говори за добро постижение на жена, не обичам да се каже поетеса, а ми се иска това да бъде просто поет – човек, който пише поезия и я пренася незнайно откъде до хората. Поезията може, не да се търси под името на някого, а да се усеща, каза в словото си носителката на Орфеевия венец

Когато говорим за оформление на книга, трябва да обърнем внимание не само на корицата, а и на страниците, тъй като те също се нуждаят от знанията и уменията на художниците, изтъкна Кирил Златков. 

Екатерина Йосифова е родена в Кюстендил. Завършва руска филология в СУ “Св. Климент Охридски”. Работила е като учителка, журналист, драматург в театър, редактор и главен редактор на литературен алманах.

Нейни книги с поезия: “Късо пътуване”, 1969; “Нощем иде вятър”, 1972; “Посвещение”, 1978; “Къща в полето”, 1983; “Имена”, 1987; “Подозрения”, 1993; “Ненужно поведение”, 1993; “Малко стихотворения”, 1998;“Нищо ново”, 2001; “Нагоре Надолу”, 2004; “Ръце”, 2006; “Тази змия”, 2010; “Тънка книжка”, 2014, “Икономична класа”, 2016. Книги за деца: “Истинска приказка за Поли”, 1994; “Легенда за магичния певец”, 2000; “Дракончето Поли”, 2012.

Стихотворенията на Екатерина Йосифова са превеждани и публикувани в антологии, литературни вестници и списания в Австрия, Великобритания, Германия, Гърция, Индия, Италия, Русия, САЩ, Турция, Унгария, Франция и др. Тя има награда “Иван Николов” за цялостно творчество; награда “Хр.Г. Данов” на Министерство на културата за художествена литература (“Нагоре Надолу”) и много други. През 2014 Екатерина Йосифова получава Голямата награда за литература на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Кирил Златков е роден във Варна. Той е художник, дипломиран в специалност графика на НХА през 1996 г. Изявявал се е в различни области на визуалните изкуства – графика, живопис, плакат, стенопис, графичен дизайн, илюстрация, калиграфия и шрифт. Има няколко самостоятелни изложби и много участия в различни общи изложби. Работил е и в областта на рекламата като артдиректор и творчески директор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36

Спектакъл отдава почит на "Краля на валса"

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“.  Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..

обновено на 14.07.25 в 08:41

Васко Василев представя "Пътешествието" в Пловдив

Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..

обновено на 13.07.25 в 08:46