Под надслов „Да живееш в интересни времена“ български преводачи и редактори ще коментират работата си по книгите от поредицата „Ветровете на промяната“.
Организатор на събитието в Балабановата къща в Стария град е ИК „Гея-Либрис“. Сред участниците са Асен Милчев, Антония Пенчева, Владимир Пенчев и Светла Евстатиева.
За творческите провокации, дисхармонията на времето, публичния вкус и непреходността на думите – Галя Кръстева – изпълнителен директор на ИК „Гея-Либрис“.
Галя Кръстева: Покрай хаоса и трудностите събрахме богатство. В много от книгите в поредицата тази мисъл я има. Трудното време ще присъства в дискусията ни, защото не само на нас ни е трудно по време на прехода, но и на тези, които смятаме, че се справят много добре.
В голямата част от книгите има задълбочен и много хуманен поглед върху проблемите, които ни нападат. Сред феномените на политическото време са въпросите за предателството, за личния избор дали да направиш предателство, за да запазиш положението си, дали да предпочетеш да се подчиниш или да останеш свободен. Много по-общочовешки, отколкото регионални, са темите в поредицата „Ветровете на промяната“. Във всяка книга проличават белезите на прехода на всяка отделна страна. И въпреки че сред авторите има много млади хора, те успяват да погледнат на прехода от висотата на изненадващо висока мъдрост.
Бихме искали чрез книгите в поредицата да представим проблема на прехода от всички страни. Мой любим руски режисьор – Андрей Кончаловски в блестящо свое есе от края на 20 век за изкуството обяснява защо не особено стойностна литература стига до по-широк кръг читатели. Рекламата, търговският момент се оказват решаващи за избора на читателя, но ние искаме да покажем с тази поредица, че има великолепни произведения и правим всичко възможно те да стигнат до читателя. Издателската дейност е сложен и колективен процес. Трябва да намерим подходящите хора. Това е трудно. Аз съм в издателския бранш от 1984 г. И да ви кажа, наистина да попаднеш на талантлив човек,който разбира от литература, е сложно. Не само пишещите хора са талантливи. Талант е да си редактор, талант е да си преводач. Да намериш талантливия човек, който ще избере подходящата книга и ще ви я представи по най-добрия начин, това е работещата формула.
Повече чуйте от звуковия файл.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..