Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законът за храните е от миналия век

В България съществува нормативен рай, за да имаме храни с различно качество от тези, които ежедневно потребява Европа. Това заяви председателят на  Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. 

По думите й настоящият закон за храните е създаден миналия век и няма никаква връзка с европейското законодателство – нито в частта  прилагане на законодателство, нито в частта наказание на допуснати нарушения. Затова в момента в България съществува нормативна уретба, позволяваща двоен стандарт в храните. И дори по-зле: нарушителите у нас като държава не могат да бъдат наказани, защото, за да могат от КАТ например, да ви напишат акт, то той трябва да бъде съобразен със Закона за движение по пътищата. А в момента в Закона за храните не съществува никакъв раздел, подчинен на измама с храни, както е  доказаното с лабораторни изследвания нарушение. За да не съществува повече този „ад“ като подвеждане на подребителя по отношение на двойния стандарт, трябва максимално бързо депутатите след ваканцията си да приемат проектозакона за храните и той да влезе в сила. Така ще можем да имаме равнопоставеност с останалите държави.

Фактът, че политици, независимо от коя политическа сила, а и бизнесът говорят за създаване на условия за постоянен и силен контрол върху качеството на храните показва, че ако има национални каузи, по които да се обединяват всички политически сили, а това са каузи, свързани основно със здравето на потребителя, това може да се случи. Храната  е път към здравето на потребителя и тя влияе пряко върху неговия здравословен статус. И ако добавим на този фон и възможността за спекула и по-високи цени на основни храни в България спрямо храните в европейския пазар, разбирате в какво обидно положение е поставен българският потребител.  Има немалко институции в България, въпреки наличието на свободен пазар, които могат да се самосезират и да направят съответната проверка защо се случва това, особено на детските храни, които струват три пъти повече от цената в Германия, Франция и Англия. Ние създадохме условията за монопол от страна на търговците, които са и вносителите на тези храни. Създадохме нормативен монопол как големите търговци да определят  как и по какъв начин да оказват натиск и направо да изпразват джоба на българския потребител, без да му оставят право на избор какво да купи. Няма алтернатива на детските храни. Говорим за невисок клас храни, а за храни, които ежедневно трябва да присъстват на трапезата за детето.

Бизнесът има огромни очаквания към ниминстър Румен Порожанов, защото  той е експерт с опит. В момента нямаме никакви основания да считаме, че той ще остави нещата по средата на пътя и че това е ежедневна информация, която ще се завърти в медиите и ще остави горчивото усещане на потребителите, че нещата са предопределени. Когато няма адекватна нормативна база, на която да стъпиш, контролът изглежда занижен. Живеем в 21 век, в който обществото е силно информиран и хората се интересуват от качеството на храните. Държавата обаче е тази, която трябва да освети през законодателство производството и разпространението на храни и да налага адекватни наказания, които биха дисциплинирали всеки бизнес-оператор в сферата на храните.

Чуйте звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10