Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ромите от "Лозница" се определят като турци

| обновено на 04.07.17 в 16:18

Пред Радио Пловдив лидерът на Евророма Цветелин Кънчев коментира, че конфликтите в Катуница и Асеновград не си приличат. В Катуница случилото се беше социален конфликт, а не етнически, защото там роми протестираха срещу клана Рашкови. 

В Асеновград проблемът е различен. Отдавна питам някой направи ли си труда да попита хората в т. нар. ромски квартал "Лозница" в Асеновград като какви се определят, защото по моя информация те се самоопределят като турци, каза Кънчев. 

Когато наши активисти отиват в махалата в Асеновград те ни питат Вие какво правите тук,  ние сме турци, разказа ромският лидер. Според него от тази ситуация се възползват определени политически сили, а това не бива да се допуска. По думите му с подобен конфликт се отклонява вниманието от обещани високи пенсии, по- висока минимална заплата и други дадени предизборни обещания. Позицията на Евророма е, че в Асеновград в първите 24 часа полицията и прокуратурата са си свършили много добре работата. Той добави, че в същото време хората в Асеновград имат право да поставят исканията си. 

По повод на похарчените средства за ромска интеграция, той заяви, че всяко нещо дадено даром не се цени, а самата дума интеграция звучи обидно.  За интеграция не може да се говори, а за консолидация, смята председателят на Евророма. 

Той определи неграмотността като най- големият бич за ромската общност, но добави че у нас няма добри примери. Когато най- учените хора в страната, тези от БАН, протестират за по- високи заплати, защото не  могат да си покриват разноските, какъв стимул може да бъде образованието, попита Кънчев. Той се обяви и за съдебна справедливост. Ако големият бандит си получи заслуженото, и този, който краде кокошки ще се замисли, добави той.

Евророма настоява социалните придобивки да бъдат обвързани не само с образованието, но и с доказани успехи в училищата. Заставаме и зад идеята да има бонуси за майките със средно и висше образование, каза още той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50