Няма крaтък отговор защо напрежението стигна до тук, но хубавото е, че пикът като че ли отминава. Изтече мътната вода, хората вече успяват да кажат каквото имат да споделят и с властта, и с обществото.
Анализ на последните събития, аналогиите с други подобни места и сюжети прави Грета Дженева – журналист, дългогодишен кореспондент на вестник „Марица“ от Асеновград, сега собственик на фирма за публични комуникации.
Самият протест не е непознат като формат, хубавото е, че силите на реда и разумът надделяха. Ако фокусът на вниманието обаче остане върху „овладяването на огъня“ протести като този ще има още - смята тя.
Опасното според нея - обществото се радикализира - и българи, и цигани, и медии, и социални мрежи...
Интернет направи възможно всеки да каже каквото иска, включително да насърчава към провокации, а това е опасно. Имаше неофашистки призиви.
Законът трябва да влезе в компютрите, територията там е открита и все по- опасна.
Поводът се изгуби, но и слуховете помогнаха да тръгне недоволство в такава посока - настръхнали от полупроверени информации хора тръгнаха едни срещу други, припомни Грета Дженева.
Напластеното усещане е, че инцидентът не е събран като фактология в пълния му обем и тя се дължи, включително и за да се накажат виновните.
Случаят показва, че интеграцията е пробита. Все по- важно е всички да видят, че законът е за всички. Ако има незаконни постройки - да ги бутат, но някой попита ли дали тези хора там обитават точно тези къщи, каква въобще е връзката. Първите информации за презастрояването е от 90-тте, бумът беше 2000 година, но до ден днешен нищо не съборено...Същото е и с адресните регистрации.
Циганите не са си измислили гетата, вратите в закона, те се възползват от това, което беше позволено от други.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..