Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събитията в Турция са важни за България

Проблемът в Асеновград е симптоматичен за българското общество, което по много признаци е разделено. Етническият конфликт в България бушува под различни форми и с различен интензитет. По тази причина  този конфликт събуди и дебата, в който основният въпрос остава какво правят политическите институции, за да решат проблема с интеграцията на ромите. Това заяви политологът Петър Чолаков - Институт за изследване на обществана и знанието. 

След толкова много програми от ЕС и пари, които се „изляха“, все още можем да говорим за „ромско изключване“, вместо за „ромско включване“. Защо не се случва  интеграцията?  Отговорът ми е лаконичен – политическите партии имат интерес гетата да продължат да съществуват.  Те са основен източни за купуване на гласове и  всички партии пазаравута от тях. В някои случаи това дори са най-скъпоплатените гласове. Така че те са заинтересувани гетата да си стоят и ромите да си продават гласовете.

Събитията в Турция в този контекст са изключително важни.за България. Режимът на Ердоган повдига много въпросителни, поставя сериозни проблеми и този 435-километров протестен марш за свобода и демокрация от Анкара до Истанбул показва, че турското общество е разделено. Резултатите от референдума показаха, че  Ердоган спечели  с много малко мнозинство.  Турция изпада във все по-голяма политическа изолация. Виждаме много силно охладняване   на отношенията между Турция и Германия, вкл. и в контекста на предстоящата среща на Г-20.  Германското Правителство предупреди турския президент да не участва в никакви политически  прояви на територията на Германия извън формата на срещата, от друга страна Германия изтегли своите войски от базата Инджирлик, охладняват все повече отношенията между Анкара и Вашингтон, така че България трябва много внимателно да следи процесите в Турция. А от гледна точка на етническите отношения тук, не е тайна за никого, че тя е мултиетническа страна с много значителен процент мюсюлманско население, турско малцинство, има етически партии, които не крият топлите си връзки с режима на Ердоган и конкретно партията ДОСТ на Местан. Протестният марш обаче няма да влезе във фокуса на вниманието на политиците, освен ако не се случи конфликт или криза във връзка със самия марш него, защото медиите в Турция са много силно под контрола на управлявлението. Официалната политика е да не се дава гласност на опозицията и в това няма нищо изненадващо. Как  той отзвучава у нес?  Този марш е симптом, че в Турция управлението става все по-нестабилно и че има сериозни интереси за промяна на политическия връх в Турция – Германия, САЩ охладняват към Ердоган.  В момента, в който се амери алтернатива да бъде извършена тази промяна, Ердоган ще бъде сменен.

Чуйте звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49