Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вулканът край Охрид е брат - близнак на този в Рупите

От средата на месец юни около Охридското езеро са регистрирани около 1000 земни труса. Днес пък колосален айсберг се е разцепил на Ледения континент. Учените предупреждават, че глобалното затопляне е необратимо. 

Професор Бойко Рангелов е сеизмолог с интереси в геофизиката, геодинамиката, приложната физика. Той пусна първата българска сеизмологична станция на българската база в Антарктида и пред Радио Пловдив съобщи, че  айсбергът е гигантски като подобно нещо се случва не за първи път. 

Става дума за тенденция, която продължава, глобалното затопляне на Антарктида личи осезателно, каза за Радио Пловдив професорът, който е  привърженик на тезата за глобалното затопляне и не приема другата, че климатичните промени се дължат на на човешката дейност.

Вулканът североизточно от Охрид се активизира, това са ефекти от поствулканска дейност. Същото, което ние наблюдаваме в областта Кожух край Рупите. Тези два вулкана са братя – близнаци. Този в Македония, обаче, дими и изпуска огромни количества сероводород, докато в България дейността се изявява като топлите минерални извори в Рупите, обясни сеизмологът.

Опасните сеизмични зони у нас са Шабла, Калиакра, Пловдив, Горна Оряховица, Кресна, София. Прогнозирането е сложна дейност – къде, колко силно и кога. На първите два науката може да отговори, но основният въпрос е КОГА и съвременната сеизмология не може да даде отговор, добави Бойко Рангелов.

Според него е естествено след всеки по- силен трус да следва афтершокова серия от над 1000 труса и припомни, че подобна беше ситуацията и след основния трус  в Перник.

В Черно море има исторически и съвременни вълни Цунами - каза още изследователят. По думите му на  7 май 2007 година вълна с височина 2 – 2,5 метра удари северното ни крайбрежие и е била с неясен произход, защото преди това не е имало трусове. Причините за нея са две - или резки промени в атмосферното налягане или подводно свличане. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24