Книга за българското Опълчение, се преиздаде 115 години след написването и през 1897 г. от полковник Стефан Кисов. Нарича се „Българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877- 1878“. Това е 12-та историческа книга, преиздадена от фондация „Балкански културен форум“ с председател Любозар Фратев и предговор от директора на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев. Днес те представиха изданието на пресконференция и Радио Пловдив е между първите, които притежават книгата.
Стефан Кисов изминава целия път на Българското опълчение по време на Руско-турската война , като води подробен дневник за случилото се преди 140г. Той е командир на рота в Трета опълченска дружина с военно звание прапоршчик, след това офицер от българската армия. Написаното от него е единствената летопис от опълченец. В него са описани събития от Освободителната война и най-вече основните места на бойните действия, в които се включват опълченските дружини – Стара Загора, Шипка и Шейново.
Основният принос на автора е истината за Българското опълчение, което първо е създадено в състав от шест дружини като помощен отряд – конвой към главнокомандващия с охранителни функции и логистика. Но още след първата битка мнението е променено и опълченците участват в най-кръвопролитните сражения.
Стефан Кисов описва пътя на българското опълчение от Кишинев, през Браила, Свищов, Търново, Стара Загора, Казанлък, Шипка, Шейново, Елена и Котел и води подробен дневник с описание на военното ежедневие, несгодите на войнишкия живот, сраженията и турските зверства. Тази страна на настоящата книга предопределя нейната изключителна документална стойност.
Кисов е роден е в Болград, Бесарабия в семейство на български преселници от Елена. Завършва Военно пехотно училище в Одеса, носител на няколко ордена за храброст. 115г. след издаването на книгата му, днес тя е “възкресена“ от забравата -преднамерена или не забрава, от издателя Любозар Фратев.
Историкът Стефан Шивачев определя тази книга като българско откровение и евангелие за времето на раждането на новата българска армия и държава по време на Освободителната война от 1877-1878г. и книга, която дава отговор на много спорни въпроси.
Репортажът на Галя Митева е в звуковия файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..