Българските работодатели винаги са били рестриктивни по отношение на заплатите на работниците и служителите си, заяви в интервю за Радио Пловдив Йоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ "Подкрепа".
Йоанис Партениотис подчерта, че по отношение на доходите българинът е много подценен - според данните на Евростат българите получават поне 2 - 2,5 пъти по-малко от европейците. А един от начините да се повишат доходите е чрез предсказуемост при повишението на доходите на хората, особено при повишението на минималната работна заплата, коментира вицепрезидентът на "Подкрепа".
Партениотис припомни, че преди дни Румъния, която е на предпоследно място в ЕС по доходи, е повишила МРЗ на 320 евро, а тази прогноза е заложена в България чак за 2020 - 2021 г. За този период румънският социален министър планира ръст от 200 % на МРЗ, т.е. 650 евро. Затова трябва да си извоюваме реална промяна в тази посока, посочи синдикалистът.
На въпрос защо българският бизнес е толкова рестриктивен към работника, той изтъкна, че в България основно има 2 типа бизнесмени - такива, които са станали такива при масовата приватизация или при РМД. "Не може хора, които до вчера са броили жълти стотинки, а днес са милионери, да мислят адекватно на реалния пазар. Тук е генезисът на проблема", смята Партениотис.
По отношение на т.нар. клас прослужено време, той заяви, че противопоставянето на млади/стари работници не е добра идея и припомни, че в европейските компании съществува бонус за лоялни към фирмата работници. "Председателят на ПГ по бюджет и финанси Менда Стоянова припомни, че за държавните служители класът е минал към заплатата още преди 4-5 години. Реално от тогава заплатите им замръзнаха и днес тези хора са губещи", каза вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..