Българските работодатели винаги са били рестриктивни по отношение на заплатите на работниците и служителите си, заяви в интервю за Радио Пловдив Йоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ "Подкрепа".
Йоанис Партениотис подчерта, че по отношение на доходите българинът е много подценен - според данните на Евростат българите получават поне 2 - 2,5 пъти по-малко от европейците. А един от начините да се повишат доходите е чрез предсказуемост при повишението на доходите на хората, особено при повишението на минималната работна заплата, коментира вицепрезидентът на "Подкрепа".
Партениотис припомни, че преди дни Румъния, която е на предпоследно място в ЕС по доходи, е повишила МРЗ на 320 евро, а тази прогноза е заложена в България чак за 2020 - 2021 г. За този период румънският социален министър планира ръст от 200 % на МРЗ, т.е. 650 евро. Затова трябва да си извоюваме реална промяна в тази посока, посочи синдикалистът.
На въпрос защо българският бизнес е толкова рестриктивен към работника, той изтъкна, че в България основно има 2 типа бизнесмени - такива, които са станали такива при масовата приватизация или при РМД. "Не може хора, които до вчера са броили жълти стотинки, а днес са милионери, да мислят адекватно на реалния пазар. Тук е генезисът на проблема", смята Партениотис.
По отношение на т.нар. клас прослужено време, той заяви, че противопоставянето на млади/стари работници не е добра идея и припомни, че в европейските компании съществува бонус за лоялни към фирмата работници. "Председателят на ПГ по бюджет и финанси Менда Стоянова припомни, че за държавните служители класът е минал към заплатата още преди 4-5 години. Реално от тогава заплатите им замръзнаха и днес тези хора са губещи", каза вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..