Италианският оперен режисьор Стефано Пода поставя „Силата на съдбата „ на сцената на Античния театър. В международната копродукция „Силата на съдбата“ на Джузепе Верди участват артисти от Държавна опера –Пловдив и Театро Реджо ди Парма. За последно „Силата на съдбата“ на Пода е представена на Верди фестивал в Парма през 2014 година .Тази вечер , световно известният режисьор се завръща към заглавието като част от проекта за международно сътрудничество между фестивала „OPERA OPEN“ в Пловдив и този, организиран в Италия от „Театро Реджо ди Парма“. Диригент на пловдивската постановка е Диан Чобанов.
Публиката на Античния театър в Пловдив ще има уникалния шанс да види един от най-впечатляващите оперни спектакли през последните години в Италия на 15 юли (събота). Фондация „Театро Реджо Ди Парма” – Верди Фестивал ще представи съвместно с Опера Пловдив международната продукция „Силата на съдбата” от Верди. Спектакълът е издаден на Blu-Ray oт Unitel Classica за 200-годишнината от рождението на гениалния композитор и без съмнение ще бъде едно от водещите оперни събития в България през годината. Впечатляващата визия е адаптирана за древната римска сцена от гениалния режисьор, художник и хореограф Стефано Пода. Той е създател на над 100 оперни продукции, като последните му изяви са в Страсбург, Сао Пауло, Тел Авив и Сеул.
Типично в стила си, творецът Стефано Пода не представя на публиката ретро опера, която се развива в Испания и Италия през XVIII век, а предлага емоционално пътешествие извън времето, наситено с визуални метафори, пластика и светлинни контрасти. Като художник на постановката италианският режисьор провокира фантазията на публиката с едни от най-внушителните декори и изящни костюми, които могат да се видят само във водещите оперни театри в света. Логистиката по преотстъпването им от Театро Реджо Ди Парма и адаптирането им за Античния театър отне значителен ресурс от време и финанси за ръководството на Опера Пловдив, което е решено да представи в рамките на Opera Open водещите тенденции в световното оперно изкуство.
За своята постановка на Античния театър Стефано Пода споделя: „Пловдивската публика ще види един спектакъл, който не е нито модерен, нито традиционен, а е древен и универсален: за да може символът да бъде предложен на зрителя като „оптичен“ инструмент, в които всички да се окажем гледащи себе си.” Повече от месец водещият режисьор работи с екипа на Опера Пловдив като през последната седмица предстоят денонощни репетиции на Античния театър преди премиерата на 15 юли.
Диригент на спектакъла е маестро Диан Чобанов, който е събрал едни от най-талантливите и актуални родни изпълнители. Централните роли се изпълняват от Таня Иванова, Ивайло Михайлов, Виолета Радомирска, Венцеслав Стефанов, Николай Биков, Михаил Пулиев, Евгений Арабаджиев и др. Диригенти на хора са Драгомир Йосифов и Константин Добройков, а концертмайстор на оркестъра е Мичо Димитров.
Произведението на Верди не е често поставяно на сцена заради големите предизвикателства към солистите и оркестъра, а също и заради сложното и драматично действие. „Чудодейни спасения, неколкократни псевдо-умирания, фатални геометрии на съдбата, внезапни появи и разпознавания – цялата любима на ранния романтизъм, а и на т. нар. „опера на спасението“ бутафория е налице тук. Което не пречи ни най-малко на Верди да създаде един шедьовър, който със силата на музикалната изобретателност и страст да преодолее дефектите на либретото”- коментира диригентът на хора Драгомир Йосифов.
Правата за постановката са преотстъпени от Фондация Театро Реджо Ди Парма на Опера Пловдив само за рамките на фестивала Opera Open 2017, което означава, че публиката няма да има възможност да види „Силата на съдбата” на Стефано Пода и през следващия сезон!
Билети за „Силата на съдбата” се продават на касата на операта в Дом на културата, в Билетен център пред Общината и онлайн в eventim.bg.
Оpera Open е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2017.Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..