Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бърза помощ натиска паник бутона, но помощ не идва

Хубаво е, че се събраха толкова институции, държавата показа, че я има, поне декларира, че има желание  да чуе и да обещае мерки срещу агресията срещу лекарите. Оптимистичното очакване е на д-р Десислава Кателиева. 

То е реакция след  проведената среща на министрите на здравеопазването и на здравеопазването, главния прокурор, представители на правосъдното министерство и на лекарското съсловие, на която се набелязаха мерки срещу нападанията над лекари.

Паник бутони има във всяка новозакупена линейка, но те не работят, лекарите са нападани не в колата, а на адреса на повикването, чака се дълго за полиция ако въобще успееш да стигнеш до телефона си, за да го направиш...- това е част от условията на труд и риск на спешните медици, за които д-р Кателиева разказва в интервюто.

Тя допълни, че в т.нар. "рисковите квартали" няма реална защита, лекарите са абсолютно оголени, но от друга страна постоянното влизане в тях с патрулка  не е много уместно.  Д-р Кателиева уточни, че в тези най- бедни махали има много болни хора, които действително се нуждаят от спешна лекарска помощ, но когато има предварителна информация за пострадали в скандал, наркомани или други рискови групи трябва да има придружаващ полицейски екип.

Практиката на дежурния прокурор, която ще се въведе след спомената среща би била добра, каза  д-р Кателиева - "Дано тя да проработи, защото досега владее чувството на безнаказаност".

Целият разговор чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58