ПГ на "Обединени патриоти" внесе в парламента проект на Закон за защита при свръхзадълженост на физически лица.
Става дума за т.нар. частен фалит. С този закон се защитава интересът на обикновения човек, който има дългове. Идеята е този човек да не бъде тормозен заради задълженията си до края на живота си, каза в интервю за Радио Пловдив един от вносителите - Искрен Веселинов.
Законопроектът предвижда след изтичане на десетгодишната погасителна давност всички необезпечени задължения, които не са разсрочени или отсрочени от длъжника, да се погасяват. Това е поредната стъпка на обединени патриоти за премахване на фигурата на "вечния длъжник", обясни Искрен Веселинов.
По думите му само три страни, сред които и нашата, нямат такъв закон и с проекта ОП запълват тази празнота. В момента рискът пада само върху кредитополучателя. Възможно е да има и недобросъвестни длъжници, но пък даващите кредити също трябва да внимават. Идеята е този закон да защитава средния българин, подчерта депутатът. Патриотите не са водили преговори с ГЕРБ за подкрепа на законопроекта. В пленарна зала те се надяват предложенията им да бъдат гласувани и от другите парламентарни групи.
В коментар на внесения проект адвокат Десислава Филипова, която заедно с Мая Манолова, внесе подобен законопроект,
припомни, че редица българи пострадаха от пропуски и пробойни в законодателството ни, което позволи редица монополисти и фирми да злоупотребят с клиентите си.
Едно лице заживява като длъжник за цял живот, дори дългът му е наследствен. Трупат се лихви, разноски и хората влизат в капан, в който не могат да се измъкнат. ЧСИ драстично нарушават закона, за да правят свръхпечалби. Стигна се до крайност, обобщи ситуацията тя.
Ние лансирахме предложения, които да озаптят действията на ЧСИ и да дадат глътка на длъжниците. Искаме махалото да се върне балансирано в средата – на един длъжник не да му свалят 10 кожи, а да плати, каквото дължи, подчерта адвокатът.
В законодателствата на другите страни няма таван за размера на дълга, но има други изисквания към длъжника. За мен не е рационално да има таван. Даже и в Русия има такъв закон, само ние нямаме такъв, посочи Десислава Филипова
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..