Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ и „против“ задължителното обучение на четиригодишните

Лятото е време за ваканция...

Но не и за Министерството на образованието и науката, което отново лансира идеята за задължителна предучилищна подготовка на четиригодишните деца. Голяма част от родителите са против тази идея, а други са на крайното мнение, че изобщо у нас не трябва да се ходи на училище, тъй като образованието е на изключително лошо ниво. Това показва анкета сред пловдивски родители.
Мнението на пловдивските родители можете да чуете в звуковия файл.

Експертното мнение на Панайот Рандев, дългогодишен психолог:

СнимкаРедица изследвания показват, че децата в ранна детска възраст са най-податливи на положителен или негативен ефект от семейството. И целта да се тръгва на четири години на детска градина, е да се компенсират проблемите на недостатъчно развитите деца, а също и на тези от по-различните семейства. Това заяви Панайот Рандев, дългогодишен психолог в образователната система и ръководител на Институт „РЕ-ГЕНЕЗИС“. Той обаче предупреди, че програмите за четиригодишните трябва да са съобразени с препоръките на психолозите.


МОН изцяло залага на административно-бюрократични аспекти, смята Панайот Рандев и подчертава, че истинските проблеми са в качеството на образованието.

Качеството на българското образование се понижава ежегодно. И това се доказва от всички международни изследвания. Този проблем с документи не може да се реши. Трябва да се създават механизми за подготовка на хора, които да ги реализират. Ние имаме нов Закон за училищното и предучилищното образование и дузина стандарти, но те не са обезпечени с ресурси и умения на хората, които трябва да ги прилагат. България е единствената страна в света, в която по документи всички деца са готови за училище, защото такава ни е схемата – изцяло бюрократична. Докато реално у нас и по света – между една четвърт и една трета от децата не са готови за първи клас. Ние документи ли ще гледаме или реалното развитие на децата?

Цялото интервю с Панайот Рандев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да сменя зам.- кмета Иван Стоянов, Пловдив ще е по- чист

Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..

публикувано на 07.11.24 в 13:03

Преизбирането на Тръмп няма да нареди политическия хаос у нас

Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство.  Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..

публикувано на 07.11.24 в 11:05

Професионалното образование и бизнесът с форум в Мадан

На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..

публикувано на 07.11.24 в 10:44

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58

Линеен ускорител, ръководен от AI, работи в Пловдив

Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..

обновено на 06.11.24 в 19:15