Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ задължителното обучение на четиригодишните

Лятото е време за ваканция...

Но не и за Министерството на образованието и науката, което отново лансира идеята за задължителна предучилищна подготовка на четиригодишните деца. Голяма част от родителите са против тази идея, а други са на крайното мнение, че изобщо у нас не трябва да се ходи на училище, тъй като образованието е на изключително лошо ниво. Това показва анкета сред пловдивски родители.
Мнението на пловдивските родители можете да чуете в звуковия файл.

Експертното мнение на Панайот Рандев, дългогодишен психолог:

СнимкаРедица изследвания показват, че децата в ранна детска възраст са най-податливи на положителен или негативен ефект от семейството. И целта да се тръгва на четири години на детска градина, е да се компенсират проблемите на недостатъчно развитите деца, а също и на тези от по-различните семейства. Това заяви Панайот Рандев, дългогодишен психолог в образователната система и ръководител на Институт „РЕ-ГЕНЕЗИС“. Той обаче предупреди, че програмите за четиригодишните трябва да са съобразени с препоръките на психолозите.


МОН изцяло залага на административно-бюрократични аспекти, смята Панайот Рандев и подчертава, че истинските проблеми са в качеството на образованието.

Качеството на българското образование се понижава ежегодно. И това се доказва от всички международни изследвания. Този проблем с документи не може да се реши. Трябва да се създават механизми за подготовка на хора, които да ги реализират. Ние имаме нов Закон за училищното и предучилищното образование и дузина стандарти, но те не са обезпечени с ресурси и умения на хората, които трябва да ги прилагат. България е единствената страна в света, в която по документи всички деца са готови за училище, защото такава ни е схемата – изцяло бюрократична. Докато реално у нас и по света – между една четвърт и една трета от децата не са готови за първи клас. Ние документи ли ще гледаме или реалното развитие на децата?

Цялото интервю с Панайот Рандев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37