Нови по-високи работни заплати от 1 септември за учителите.
Ръст от 15% - първа стъпка към двойно повишение на възнагражденията в образованието. Така минималната работна заплата става 760 лева. Главен учител ще взима минимум 836 лв., а старши учителите – най-малко 792 лв. Повшението на заплатите в образованието е и като отзвук от проблемите в системата – учители в пенсионна или предпенсионна възраст и липсата на инетрес от страна на младите кадри към системата. Ще се стигне ли до по-високо качество на образованието – разговор с професор Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.
Човек може ли да си представи – евтино училище, евтини учители и високо качество? Не може. Освен това – образованието, което държавата предоставя като услуга на обществото, е изключително скъпо. И не е възможно ниско платени хора да предоставят високо качество. В България има високо качество на образованието, защото в системата работят хора, които са съвършено отдадени, това е тяхната мисия. Но това няма да продължава вечно. В предучилищното образование средната възраст на преподавателите е 59 години, в училищната система – само 6% от учителите са под 30 години. След 10 години 50% от нашите преподаватели ще бъдат в пенсионна възраст. Въпросът е, как да привлечем лидерите от студентските скамейки, ако трудът на учитетя, не е високо платен. Според едно изследване в 137 страни по квалификация, българските учители са класирани на 4-то място, но получават най – ниските заплати в Европа, коментира професор Сергей Игнатов.
Нов риск пред Бълагрия – изтичане на млади учители към други страни на ЕС
Имаше една мечта през 90 – те години. Тогава се говореше, че България притежава високообразована и ниско платена работна ръка. Тази ръка отиде при инвеститорите, но не дойде тук. Ние в момента сме в много рискова ситуация. Учители, които преподават материя с универсален език, като математика, химия и физика, скоро ще тръгнат по пътя на българските лекари, предупреди професор Игнатов.
Той изрази увереност, че ако се стигне до края на мандата с двойно увеличение на заплатите, след 2-3 години учителската заплата ще бъде по- привлекателна.
Цялото интервю с професор Сергей Игнатов можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..