Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фибоначи и златна спирала в изложбата"UNIVERSE"

Числовия ред на Фибоначи и Принципа на Златната спирала са в картините на варненската художничка и фотографка  Цвета Убчева. Тя ги представя в изложбата "UNIVERSE" , която се открива на 12 август в  галерия „Arsenal of Art“ в квартал Капана. 

В творческо изследване "Universe“, Цвета Убчева работи с природни обекти, подчинени на числовия ред на Фибоначи и принципа на „Златната спирала“. Използва техните цветове, форми, положение в пространството, числена и геометрична пропорционалност в търсене на  символика и  хармония. 

Още древните гърци, художниците от Ренесанса, астрономи и архитекти, мистици, биолози и музиканти  и до  днес продължават да  използват и обсъждат  числото Фи, което носи уникални математически свойства и се проявява навсякъде в природата.

Нарича творбите си модерно изкуство, те са  колажирани и  са в лимитирана серия, в центъра на която е "Цветето на живота". 

Изложбата се открива на 12 август от 18.30ч. в галерия „Arsenal of Art“ в Капана. 

Цялото интервю с Цвета Убчева е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Алтер его” - за словото, песните и карикатурите на Хр. Карастоянов

На 22-ри февруари големият български писател Христо Карастоянов щеше да навърши 75 години. В „Алтер его“ не успяхме да отбележим конкретната дата по обективни причини, но затова пък ще направим това тази събота и то по малко по-нетрадиционен начин.  Ще разговаряме за Дядото с известния поет, журналист, фотограф и сатирик Владислав..

обновено на 01.03.25 в 16:10

Пловдивчани посрещнаха Баба Марта на площада

Десетки пловдивчани присъстваха на традиционното посрещане на Баба Марта.  На пл. „Стефан Стамболов“ деца към народно читалище „Кирил Дженев“ представиха пъстра фолклорна програма, а Баба Марта закичи с мартеници деца и възрастни.  В ролята на Баба Марта се превъплъти Лена Райкова, която подчерта, че този празник е много древен и ние трябва да..

публикувано на 01.03.25 в 12:51

В "Срещите" за християнството и езическите празници

Никого няма да изненадам с наблюдението, че България е една от страните със съжителство и до днес на предхристиянските митологични вярвания и християнската вяра. Но как ни легитимира това? С проф. Мария Шнитер в дена на Баба Марта питаме: "Езичници ли сме?" И какво значи това?

обновено на 01.03.25 в 10:11

Тази година "Пловдив 2019" финансира фестивали с близо 2 млн. лева

1 милион и 900 хиляди лева ще инвестира тази година Фондация „Пловдив 2019“ в различни по мащаб проекти. От общо 43 проектни предложения, които са постъпили по отворена покана „Фестивали и големи събития“ експертното жури класира 25 от тях, което е двойно повече в сравнение с миналата година. Селекцията включва ключови събития, характерни за..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Весела Ножарова спечели конкурса за куратор на Националните есенни изложби

Проектът на Весела Ножарова носи заглавието „Частица от река” и прави връзка между Георги Божилов-Слона и съвременните автори. Ножарова спечели в конкуренцията на още два проекта на Моника Роменска и Пламена Рачева и Яна Костова.  В проекта си „Частица от река“ Весела Ножарова, която е тазгодишният куратор на Националните есенни изложби,..

публикувано на 28.02.25 в 14:00