Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кадровият проблем при педагозите е сериозен

Новата Наредба на МОН предвижда облекчаване на административната работа на учителите, но тя е по-скоро палеативна, а не е нещо сериозно. Проблемът идва оттам, че отново закъсняваме с времето на въвеждане на наредбата и на практика тя ще стане факт отново след края на учебната година. Това създава трудности в планирането на дейността на самата институция и за поредна година ще бъдем поставени в състояние на „шах“ на 15 септември, организирайки и планирайки адекватната подкрепа на учениците. Това заяви директорката на СУ „Христо Г. Данов“ Гергана Аврамова. 

За съжаление, изглежда отнов, че диалогът между различните страни в образователния процс няма да бъде равнопоставен. Направени са много сериозни отстъпки по отношение на задълженията на родителите. Границата между права и задължения по принцип е много тънка, но  в случая институциите отново се ангажират с мотивацията на децата да присъстват и участват в образователния процес,  за сметка на много сериозно отстъпление от задълженията на родителите да се ангажират с осигуряване на тяхното присъствие и осигуряване на тяхното бъдеще и реализация. Ние ще трябва да  ги мотивираме, но срещу какво -  какви  ще са санкциите за родителите, къде са разписани техните задължения,  кой ще ги проследява като  изпълнение?! Отново на нас, на службите за социално подпомагане,  на полицията са възложени всички  ангажименти по прибирането и задържането на децата и тяхната реинтеграция. Родителите са на практика неангажирани и поставени в привилегировано положение в много отношения. Считам, че няма да има  ефект от предвиденото.

Контролът е сериозно записан, но има дефицити в яснотата на финансирането и ресурсното осигуряване на подкрепа за децата. В предходния вариант на Наредбата, която действаш,е през  изтеклата учебна година и който вероятно ще бъде отменен в началото на тази, всичко бе централизирано  в училище. В новия вариант има известна децентрализация, като част от задълженията се прехвърлят на Агенцията за закрила на детето и на Агенцията за социално подпомагане. Смятам обаче, от разговорите, които сме провели с тях, че нямат ресурс да отговорят на изискванията на тази Наредба.

Факт е, че допълнителната подкрепа на децата, насочена 100% към учениците и подпомагане на пълноценното им участие в образователния процес, е разписано, че е част от работното време на учителите, което няма да бъде посрещнато адекватно от колегията. Ангажиментите стават доста размити. Време е, да ни дадат  методически указания за това, как да прилагаме изискванията. 

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха новата учебна година в ПУ "П. Хилендарски"

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри официално академичната  учебна година. На церемонията в спортната зала на университета на бул. „България“ присъстваха заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, представители на общинската и областната администрации и много студенти.  Над 4300 са първокурсниците, които ще се..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Проверяват Родопския театър за участие в схемата "Разград"

Окръжната прокуратура в Смолян разследва  неизгоден  договор за разпространение на дейността на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“ в  Смолян.  Разследването е в начален етпа и е започнало след анализ на доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция.  Възложено е на  инспектор при Комисията за противодействие на..

обновено на 01.10.24 в 11:25

През октомври максималната температура ще е 32 градуса

„Най-високите температури през октомври ще достигат до 27-32 градуса. Те най-вероятно ще се реализират в този период, който сега предстои с  повишение на температурите. И за второто десетдневие има индикации, че ще има температури, които ще са близки до 30 градуса“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Стойчева от НИМХ...

публикувано на 01.10.24 в 10:46
Цветелина Пенева

Надяваме се да не се провали машинното гласуване

27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката? „ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат..

публикувано на 01.10.24 в 10:01

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07