Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кадровият проблем при педагозите е сериозен

Новата Наредба на МОН предвижда облекчаване на административната работа на учителите, но тя е по-скоро палеативна, а не е нещо сериозно. Проблемът идва оттам, че отново закъсняваме с времето на въвеждане на наредбата и на практика тя ще стане факт отново след края на учебната година. Това създава трудности в планирането на дейността на самата институция и за поредна година ще бъдем поставени в състояние на „шах“ на 15 септември, организирайки и планирайки адекватната подкрепа на учениците. Това заяви директорката на СУ „Христо Г. Данов“ Гергана Аврамова. 

За съжаление, изглежда отнов, че диалогът между различните страни в образователния процс няма да бъде равнопоставен. Направени са много сериозни отстъпки по отношение на задълженията на родителите. Границата между права и задължения по принцип е много тънка, но  в случая институциите отново се ангажират с мотивацията на децата да присъстват и участват в образователния процес,  за сметка на много сериозно отстъпление от задълженията на родителите да се ангажират с осигуряване на тяхното присъствие и осигуряване на тяхното бъдеще и реализация. Ние ще трябва да  ги мотивираме, но срещу какво -  какви  ще са санкциите за родителите, къде са разписани техните задължения,  кой ще ги проследява като  изпълнение?! Отново на нас, на службите за социално подпомагане,  на полицията са възложени всички  ангажименти по прибирането и задържането на децата и тяхната реинтеграция. Родителите са на практика неангажирани и поставени в привилегировано положение в много отношения. Считам, че няма да има  ефект от предвиденото.

Контролът е сериозно записан, но има дефицити в яснотата на финансирането и ресурсното осигуряване на подкрепа за децата. В предходния вариант на Наредбата, която действаш,е през  изтеклата учебна година и който вероятно ще бъде отменен в началото на тази, всичко бе централизирано  в училище. В новия вариант има известна децентрализация, като част от задълженията се прехвърлят на Агенцията за закрила на детето и на Агенцията за социално подпомагане. Смятам обаче, от разговорите, които сме провели с тях, че нямат ресурс да отговорят на изискванията на тази Наредба.

Факт е, че допълнителната подкрепа на децата, насочена 100% към учениците и подпомагане на пълноценното им участие в образователния процес, е разписано, че е част от работното време на учителите, което няма да бъде посрещнато адекватно от колегията. Ангажиментите стават доста размити. Време е, да ни дадат  методически указания за това, как да прилагаме изискванията. 

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55
Доц. Златогор Минчев

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..

публикувано на 11.12.24 в 10:55