Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кадровият проблем при педагозите е сериозен

Новата Наредба на МОН предвижда облекчаване на административната работа на учителите, но тя е по-скоро палеативна, а не е нещо сериозно. Проблемът идва оттам, че отново закъсняваме с времето на въвеждане на наредбата и на практика тя ще стане факт отново след края на учебната година. Това създава трудности в планирането на дейността на самата институция и за поредна година ще бъдем поставени в състояние на „шах“ на 15 септември, организирайки и планирайки адекватната подкрепа на учениците. Това заяви директорката на СУ „Христо Г. Данов“ Гергана Аврамова. 

За съжаление, изглежда отнов, че диалогът между различните страни в образователния процс няма да бъде равнопоставен. Направени са много сериозни отстъпки по отношение на задълженията на родителите. Границата между права и задължения по принцип е много тънка, но  в случая институциите отново се ангажират с мотивацията на децата да присъстват и участват в образователния процес,  за сметка на много сериозно отстъпление от задълженията на родителите да се ангажират с осигуряване на тяхното присъствие и осигуряване на тяхното бъдеще и реализация. Ние ще трябва да  ги мотивираме, но срещу какво -  какви  ще са санкциите за родителите, къде са разписани техните задължения,  кой ще ги проследява като  изпълнение?! Отново на нас, на службите за социално подпомагане,  на полицията са възложени всички  ангажименти по прибирането и задържането на децата и тяхната реинтеграция. Родителите са на практика неангажирани и поставени в привилегировано положение в много отношения. Считам, че няма да има  ефект от предвиденото.

Контролът е сериозно записан, но има дефицити в яснотата на финансирането и ресурсното осигуряване на подкрепа за децата. В предходния вариант на Наредбата, която действаш,е през  изтеклата учебна година и който вероятно ще бъде отменен в началото на тази, всичко бе централизирано  в училище. В новия вариант има известна децентрализация, като част от задълженията се прехвърлят на Агенцията за закрила на детето и на Агенцията за социално подпомагане. Смятам обаче, от разговорите, които сме провели с тях, че нямат ресурс да отговорят на изискванията на тази Наредба.

Факт е, че допълнителната подкрепа на децата, насочена 100% към учениците и подпомагане на пълноценното им участие в образователния процес, е разписано, че е част от работното време на учителите, което няма да бъде посрещнато адекватно от колегията. Ангажиментите стават доста размити. Време е, да ни дадат  методически указания за това, как да прилагаме изискванията. 

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21