Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви резултатите от отворените покани за проекти от втора и трета сесия, които са включени в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата през 2019-та година.
От втората сесия одобрените проекти са 7 от кандидатствали 20. От третата сесия одобрените проекти са 60 от кандидатствали 170 с общо финансиране за двете сесии 5 356 000 лева. Като количествена стойност най-много са проектите с образователен профил, проектите за работа с общности, проектите за децентрализация и културни събития по квартали и в региона.
Общо за трите сесии са одобрени 72 проекта, от които 13 са от чужбина, а 59 от България. Чуждестранните проекти са от Германия /два от които са с изцяло одобрени финансови параметри /, Франция, Италия, Израел, Белгия и Полша. Финанасирането за тях е 8 671 хиляди лева. А исканите суми при кандидатстването са били 59 308 940 лева.
Българските проекти са от цялата страна, като най-много са от Пловдив.
Одобрените проекти от втора и трета сесия ще бъдат основния скелет на ЕСК, те са и в четирите платформи на програмата, каза артистичният директор на фондацията Светлана Куюмджиева. Тя подчерта, че освен тях има одобрени и т.н. резервни проекти. Те са с възможност да бъдат включени в програмата след ново класиране.
Куюмджиева каза още, че някои от проектите, които не са получили одобрение, са с много качества, но не са класирани, защото не отговарят на целите и концепцията на ЕСК, за която печелившата кандидатура е капацитет на културната сцена, съдържание и участие.
Резултатите от сесиите е трябвало да бъдат обявени през февруари и март, но продължителните разговори и преговори за държавното им финансиране са наложили забавянето до днес.
Като важен и труден етап от развитието на проекта ЕСК определи момента с резултатите от сесиите Надя Гризо - член на журито по оценка на проектните предложения, която е работила като експерт по кандидатурите на 16 европейска градове за столици на културата. Едни са разочаровани, за други идва много работа, но всяка ЕСК трябва да намери своя път. Тя заяви, че е имало ЕСК, в които артистичният директор сам избира проектите, докато в Пловдив е имало отворени покани. Търсихме специфични проекти, които да са децентрализирани, да се излезе извън центъра, подчерта Гризо.
36 музиканти ще свирят на финалния концерт на петото издание на лятната академия за камерна музика Quartet Intensitiv в Пловдив. Заключителният концерт ще бъде в зала „Добрин Петков“ в Националното училище за музикално и танцово изкуство. Участие в него взимат ученици и студенти от Пловдив и София. Те ще свирят както по-стари произведения,..
В Националния поетически конкурс „Добромир Тонев“ вече ще се състезават млади автори не с отделни поетически творби, а с издадени стихосбирки в предходни години. Община Пловдив направи промени в регламента на Националния конкурс, като в надпреварата вече ще участват автори не до 45 години, както беше досега, а до 35 години. Всеки участник..
Няма почитател на българската музика, който да не може да затананика поне десет златни хита на Мими Иванова. Вече 55 години тя ни вълнува със своя звънлив глас, независимо дали минаваме покрай "Зелената стара чешма", дали берем "Петнадесет лалета" или се возим на "Лодка по реката". Да, веднага се сетихте, нали? И разходката може да продължи с..
Маестро Йордан Камджалов представя "Музикална магия 2" в Пловдив на 8 юли и на 9 юли в Асеновград. Концертът в Пловдив е от 20 часа на Летен театър "Бунарджика". Представянето е част от национално турне с Плевенската филхармония, което ще завърши на 6 октомври в София. Солисти на концертите са Вероника Тодорова - акордеон, и Атанас Маринов -..
Тази вечер от 18 часа в галерия „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията. Фестивалът, който съчетава творчество,..