Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектите за Пловдив 2019 - форми, съдържания, пари...

| обновено на 16.08.17 в 11:13

Как Фондация „Пловдив 2019“ разпредели над 5 милиона лева за 67 проекта?  И кои се оказаха най-добре платени ?   Въпросът е  за  огласената  преди ден от фондация Пловдив 2019 сума от  5 356 000 лева  за проекти за програмата ЕСК, разпределени на  2 и 3 сесия на фондацията. Точно тези проекти ще бъдат " основният скелет на ЕСК ", по думите на артистичния директор на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева. В този основен скелет, най-голямата сума отива за фондация Едно и Асен Асенов.

За три одобрени проекта,/ а са кандидатствали с пет/, фондация Едно получава 740 000 лева за три фестивала. Като за единия от тях са 600 000 лева - Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс. Точно той е най-скъпият от втора и трета сесия на фондацията. 

В интервю за Радио Пловдив Асен Асенов заяви, че не е фаворит на фондацията, а  културните проекти не са спорт, за да има класиране, и пренасочи сюжета към други проекти, с по-голямо от неговото финансиране.  Какво означават 600 000  лева, когато се говори за културна програма, коментира той. И препоръча да се обсъждат проектите и от първата сесия, а не само от последните две. А дали  фондацията ще влезе в рамката на тези 600 000 хиляди лева,  вместо исканите милиони, все още не било решено. Дискутирали.  Всичко е по правилата, каза още Асенов, а той ги спазвал. 

Интересен е начинът, по който бяха огласени резултатите от двете сесии.  Освен общите суми,  на пресконференция в понеделник, на хартиен носител беше дадена оскъдна информация само с името на кандидатите, и то съкратено, на английски език и  цифрите с исканите, проектните  и получените пари. За съдържанието на проектите бяхме препратени към сайта на фондацията. За 190 проекта - одобрените и неодобрените. На този етап, на този сайт има качени кратки резюмета на журито за проектите, от които за творческата им същност има по няколко изречения. 

За Радио Пловдив артдиректора на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева  заяви, че проектите се оценяват всеки сам за себе си, по реда на постъпването, с индикативни стойности, а  не със суми. И няма предпочитание към никого, няма фаворити. "Досега от пловдивската общественост не са отправили брожение, адресирано  до нас за Асен Асенов, по-скоро от страна на неговата фондация има брожение към нас, че са получили по-малка сума", заяви Куюмджиева. 

Според нея, кандидатурите с пловдивско седалище не са ощетени  -  Пловдивският театър с 300 000, Сдружение Изкуство днес на Емил Миразчиев с два проекта общо за 360 000 лева, фондация Спектра с два проекта от по 150 000  и 120 000  лева и др. 

 А от чуждестранните партньори, за тези от Германия, чиито два проекта са получили всеки по 345 000, общо 690 000 лева, Куюмджиева каза, че за тях тези суми са много по-ниски от тези, с които работят на европейска сцена. 

Тече 10-дневният срок, в който одобрените проекти трябва да актуализират бюджетите си. Защото от заявените над 59 милиона лева, са отпуснати над 8 милиона и половина. 

Съставът на комисията, която журира проектите:  д-р Светлана Куюмджиева, проф. Ханс - Дитрих Шмит, Надя Гризо, проф. Галина Лардева / външен експерт/ и д-р Диана Андреева / външен експерт/ .

Каква ли ще бъде съдбата на проектите за ЕСК  ? Ще се откажат ли и други, както Колектив Кино Космос ? Ще се сменят ли и ще напускат ли още от управлението на фондацията, а това ще се приема за безметежност ? И има ли наистина някой, който иска да провали Пловдив ЕСК ? Защо ли ? И кой, кой ?

Е, понякога совите не са това, което са. Но понякога са точно това. 

Репортажът е в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Любими картини от любими автори“ във "Възраждане"

В галерия „Възраждане“ се открива изложба „Любими картини от любими автори“. В експозицията са показани платна на художници, с които галерията е работила през годините. Сред тях са Димитър Лалев, Георги Чапкънов, Слав Бакалов, Ставри Калинов, Димитър Манолов, Стефан Десподов, Виолета Радкова, Иван Чакъров и други. „В новата обща изложба..

публикувано на 25.06.24 в 07:59
Орлин Горанов изпълнява песента „Все още“ на авторския концерт на Кристиян Бояджиев в I студио на БНР.

Орлин Горанов празнува 50 години на сцената

Петдесет години на сцената е период , за който човек  трудно може да повярва, че  толкова неумолимо бързо са минали- споделя любимият на милиони българи певец Орлин Горанов. Приема този факт с благоговение, защото винаги е бил с приятни за него хора на сцената и са правили това, което искат. Благодарен е на публиката , че за всичките тези 50 години..

публикувано на 24.06.24 в 16:15

Започва седмица на занаятите в Етнографския музей

В Пловдивския етнографски музей започва ХVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти. Тази година акцентът е върху древния и красив занаят плъстене.  Всеки ден майстори-плъстари ще демонстрират своите умения, ще обучават малки и големи и ще предлагат своите ръчно изработени изделия. В 18 часа довечера в музея ще бъде открита и..

обновено на 24.06.24 в 12:22

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 юни

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.06.2024  бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Франц Кафка. Завръщане у дома. Избрани разкази и фрагменти. 322 стр., тв. к., ок. 5А, Кръг, 2024. Марио Варгас Льоса. Лудориите на лошото момиче. 368 стр., ок. 5А, Колибри, 2024. Исабел Каняс. Хасиендата...

публикувано на 24.06.24 в 10:45

"Слънчови невести" в Асеновград на Еньовден

Повече от 300 момичета на възраст от 3 до 12 години, облечени в булчински рокли, изпълниха градския парк в Асеновград. Те участваха в единствения по рода си обичай "Калиница". Традиционно празникът се провежда на Еньовден, рождението на Свети Йоан Кръстител, а поверието гласи, че участничките ще имат "леко венчило". Празникът започна рано сутринта в..

публикувано на 24.06.24 в 10:16