По-голямата част от мандрите в Пловдивска област имат пречистващи съоръжения, и не изхвърлят отпадните продукти от производството в реките. Това стана ясно на първа среща в РИОСВ посветена на проблемите в млечния сектор.
В България обаче една значителна част от млекопреработвателните фирми нямат маслоуловители и не ползват пречиствателни станции на общините. Това съобщи изпълнителният директор на Националната асоциация на млекопрерабтователите Тодор Бозвелиев. По думите му много често собственците получават сериозно високи санкции от ВиК операторите по места след проби на водното съдържание, което се зауства.
Основен проблем остава спазване на еконормите от преработвателите, подчерта и директорът на РИОСВ доц. Стефан Шилев. Той поясни, че има нарушения, но те не са фрапиращи и контролът на емисионните норми се определят от РИОСВ и от Басейнова дирекция.
Всички 29 мандри в областта спазват нормите, но малка част от тях използват качествено отпадните продукти от производството им. Само в Първомай едно предприятие изгражда модерно съоръжение за производство на биогаз от суроватка и цвик.
От Националната асоциация на млекопроизводителите подчертаха, че секторът изпитва сериозни затруднения и една част от фирмите са пред фалит, защото количествата мляко, които се произвеждат у нас са повече от възможностите на местния пазар да ги потребява.
Този проблем пряко рефлектира на малките и средни фирми, защото те не могат и да инвестират в пречиствателни станции. Едно модерно такова съоръжение струва от 300- до 400 000 лева.
България произвежда 1 млн. 200 хил. тона мляко годишно, от които малко под 50% се преработват в предприятията, а другата част е за собствени нужди и директни продажби на производителите.
Има сигнали на предприятия, че имат на склад до 400 тона сирене, защото вътрешния пазар е беден, а има и сериозен внос на млечни продукти.
От сектора настояват да се изработи отделно от Закона за храните и нов Закон за производство, преработка и търговия с млечни продукти. Те смятат, че по този начин ще се премахнат административните тежести, които сега се регламентират в 18 наредби за бранша.
Днес в Пловдив ще бъде почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Поклонението е от 12 ч., пред паметника „Свидетелят“ на пл. „Стефан Стамболов“. Организатор на събитието е Съюзът на репресираните от комунистическия терор с председател Атанас Узунов. Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г.,..
Община Асеновград е домакин за първи път на екипа на „Hell’s Kitchen“ в деня на Св. Трифон Зарезан. Шеф Виктор Ангелов ще посрещне участниците в седмия сезон на риалитито, като ще им постави кулинарни задачи, с които да тестват уменията си на живо. Всички присъстващи ще имат шанса да се срещнат с екипа на „Hell’s Kitchen“ и да се насладят на..
На 1 февруари Православната църква почита св. великомъченик Трифон. Той е светец-лечител, който заради вярата си в Христа бил подложен на жестоки мъчения и посeчен с меч през 248 г. Християнският празник е посветен на лозите, тъй като св. Трифон се смята за покровител на лозарството и винарството. Чества се на 1 февруари по нов стил (новоюлианския..
Първи шах уикенд за месеца в Пловдив организира шахклуб „Спартак“. Партиите ще се разиграват на 1 февруари, събота в Централния клуб на пенсионера на бул. „Васил Априлов“ №100. Шахфестивалът има международен характер, като досега участие са вземали 11 играчи от чужди държави. Той е утвърден от Световната федерация FIDE като валиден..
Договорът между Община Пловдив и фирмата изпълнител на проекта за електронно управление на градския транспорт в Пловдив „Тикси” АД на стойност 14 232 567 лева НЕ обезпечава разплащане с банкови карти през валидаторите в автобусите. За това е необходимо допълнително споразумение с нови плащания ИЗВЪН действащия договор с „Тикси” АД, подписан в мандата..