Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подценява се ресурсът на ромската общност в България

Да се проучи кой е виновен за конфликта в Асеновград, призова Асен Колев

България трябва да използва труда на ромите, защото ако се запази досегашната тенденция, страната е изправена пред много сериозни изпитания.

Вместо да се внасят 5-6 000 души от различни страни да работят дали по Черноморието или другаде, българската икономика е по-добре да се обърне към ромите. Важно е обаче на първо място да бъде поставено образованието, подчерта Асен Колев, д-р по философия и председател на център "Инфо рома". 
Продължава да се подценява ресурсът на ромската общност, където има сериозни резерви за икономиката на нашата страна. През последните 30 години има сериозно връщане назад по отношение на образованието сред ромите. Сега в който и квартал да отидете, 20-25-годишни младежи не говорят български и не могат дори да се подпишат, а обществото подценява този проблем, смята Колев.

Много от ромските деца отиват в първи клас, без да знаят български и без да имат елементарни навици за учебен процес. Така детето още в началото е комплексирано, не може да се изразява, дори за нещо елементарно, и оттам нататък тези деца едвам стигат до четвърти клас. После се връщат назад, а до 8-ми клас се водят про форма в училище, за да не се изгубят субсидиите. 

Обучението на децата в ромските квартали е на много ниско ниво - да се прехвърли цялата вина върху родителите не е правилно. Трябва обаче и учителите да са отговорни за това - огромни финансови средства се дават от държавата, а какви са резултатите, заяви Асен Колев. 

По повод нестихващите протести в Асеновград, той подчерта, че до момента са успели с екип и в Асеновград, и в Столипиново да регулират донякъде активността и да убедят хората, че общината и полицията правят всичко, за да не се стигне до сериозни конфликти.

Крайно време е да се проучи всъщност кой е виновен за конфликта и как се е развил той. Не бива инициативният комитет да превръща един инцидент между 5 души в етнически конфликт - това е твърде опасно за държавата ни и за прекрасния ни град, заяви още Асен Колев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21