Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Термите в Хисаря са туристическа атракция

| обновено на 21.08.17 в 13:34

През 2005 г. край с. Кръстевич разкрихме тракийско селище от 5-4 век пр.х. с доста гръцка керамика и монетно съкровище от сребърни монети, заяви доц. Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря.

Интересното е, че през последните 5-6 години открихме светилище, което се оказа нетрадиционно. Светилище с храм, който е построен по древногръцки образец и носи характерните черти на древногръцките храмове от класическата епоха. 

Тази година продължават разкопките за проучване и уточняване на някои архитектурни детайли на самия храм. Културният пласт е около 60 см., разкрито е едно монументално стълбище, а архитектурата е характерна за древна Гърция. Тази архитектура също е прецизна като древноримската. Това са много добре подредени  монументални детайли. Явно е показател, че в дервността в района е имало гръцко население, което заедно с тракийското е извършвало търговска и занаятчийска дейност.

Били са привлечени от богатите рудни находища около Панагюрище и същинска Средна гора.

Разкопките на термите  в Хисаря започват 1993 г. Разкрит е монументален балнеокомплекс, който дава нова информация за строителството, историята и селището около минералните извори. Сега термите са една великолепна туристическа атракция с течаща минерална вода в басейните.

Доц. Маджаров посочи, че тази година за първи път разкопките са финансирани по проект от Министерството на култура. Така заедно със средства на музея и помощ от общината се справят с работата на терен.

Тази година амбицията на екипа е проучване на северното помещение на термите. До сега е открита част от колектора, който е отвеждал водата от термите. Целта е разкриване на трасето на водопроводната система. Така ще се разбере, какъв е начинът на захващане на минералната вода и различните разклонения. 

Интервюто с доц. Митко Маджаров е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ХОЛДИНГ КЦМ 2000 отбелязва юбилей с подарък за Пловдив

Уникални фотографии с голям формат разкриват духа на Пловдив от Освобождението до 60-те години на миналия век. С тържествена церемония в Дом на културата „Борис Христов“ беше открита фотоизложбата „20 години Албум Пловдив“ – юбилеен проект, създаден от известния историк, изследовател и документалист Димитър Райчев, в партньорство с ХОЛДИНГ..

обновено на 18.11.25 в 15:59

Великите европейци - Нино Рота

Вероятно се досетихте откъде е тази музика, но не се притеснявайте, няма да сменим изведнъж концепцията на предаването и да представим някой от босовете на мафията като велик европеец. Нито ще говорим за някой шеф на полицията, която, както се знае, поне в отделни държави, е съкровената ядка на истинската мафия. Днес ще се опитаме просто да си спомним..

публикувано на 18.11.25 в 11:29

Музеят в Стрелча провежда открити уроци "Искам да науча"

От днес до 21 ноември, историческия музей в Стрелча организира открити уроци с ученици по повод предстоящия празник на Деня на християнското семейство. Събитието е част от образователната програма на музея "Искам да науча" и е насочена към учениците от 1-ви до 12-ти клас.  Oбразователната програма на музея има за цел да допълва училищните знания..

публикувано на 18.11.25 в 11:24

С по-ниския си тембър родопската каба гайда е световен уникат

Тодор Тодоров e ръководител на оркестър "Сто каба гайди". С него разговаряме за номинацията на българската гайда за включване в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.    Кандудатурата е  подготвена от директора на Етнографския музей в Пловдив, доцент  Ангел Янков, историка Таня Марева, доцент д-р Наталия Рашкова и историческия музей..

публикувано на 18.11.25 в 09:20

Изложба „Времена, пространства, хора“ в галерия "Възраждане"

Изложба живопис „Времена, пространства, хора“ на Ивайло Димитров ще бъде открита на 18 ноември в галерия „Възраждане“ в Пловдив, съобщават от екипа на галерията. По думите им, новата изложба на художника отново отвежда зрителя в неговия свят на изкривени пространства, на личности и фигуранти от различни епохи, на социологически препратки в исторически..

публикувано на 18.11.25 в 09:09