Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на догоните е изумително

| обновено на 30.08.17 в 09:33

Да посетиш страната на догоните е предизвикателство. Там от хилядолетия живее в затворена среда племе, което се казва догони.  Изолирано в своя свят, то се е превърнало в синоним на духовността, миротворчеството и духовна извисеност. Страната на догоните е в Мали на платото Бандиагара. Дълго е 220 км., височината е от 100 до 500 метра. Селцата на догоните от глина и камък са в основата на платото, което е природно чудо. Енергийното излъчване е като на Гранд Каньон. На върха на платото, човек се чувства извисен.

 Художникът Жорж Трак разказва за тази експедиция, която е изключително емоционална с преживявания, срещите с местните хора и паралелите с родната история. Техните танци приличат на нашите кукери с маски и облекла със сродни багри. Подобен е ритъмът на тъпаните и подскоците на танцьорите.

Начинът им на живот е, както преди 2000 или 3000 години. Водата се вади от дълбоки кладенци, няма ток.  Когато човек стъпи там,  изчезва представата за съвременния свят, в който живеем. Това не е атракция, това е истина, хората се борят с всички тези проблеми, и ги решават.

Жорж Трак сподели, че преминавайки през времевата граница, човек преоценява всички придобивки на цивилизацията. Задава си въпроси. Къде е нашето място в културната световна история? Отговорът е, че докосването до естествения и магичен свят на догоните, те кара да осмислиш дребните неща и променя начина на мислене. Вече не си същият.

Интервюто с художника Жорж Трак е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Личностите на Съединението в новия календар на РИМ-Пловдив

Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...

публикувано на 17.12.24 в 11:07

Атанас Москов показва изложбата "Живот" в галерия "Възраждане"

"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..

публикувано на 17.12.24 в 07:26

Писателят Радослав Бимбалов оглави журито на "Златния ритон"

Писателят Радослав Бимбалов е председател на журито на 28-то издание на фестивала за документално и анимационно кино "Златния ритон". Той беше гост в Клуб "Неделя" и сподели мисли за фестивала специално за Радио Пловдив. Разговорът ни започна с една история от юношеските години на Бимбалов, когато той е председател на детско-юношеското жури на..

публикувано на 16.12.24 в 16:05

Адела Пеева получи "Златен ритон" за цялостен принос

 Клуб "Неделя" изцяло бе посветен  на 28-то издание на фестивала за българско документално и анимационно кино  "Златния ритон". Посрещнахме кинорежисьора Адела Пеева- едно име , което абсолютно и категорично е синоним на кинодокументалистиката в България- носител на десетки международни награди, участник в най - престижните световни фестивали, а от..

публикувано на 16.12.24 в 11:55

Виолета Радкова с дебютен роман "И леглото ни е зеленина"

По Радио Пловдив представяме една от новите книги на издателство Жанет 45, която излезе през декември.   " И леглото ни е зеленина " е дебютен роман на Виолета Радкова . Редактор е Борис Минков, художник - Люба Халева. Виолета Радкова е завършила английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, с магистратура по британска и американска..

публикувано на 16.12.24 в 05:53