Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството на догоните е изумително

| обновено на 30.08.17 в 09:33

Да посетиш страната на догоните е предизвикателство. Там от хилядолетия живее в затворена среда племе, което се казва догони.  Изолирано в своя свят, то се е превърнало в синоним на духовността, миротворчеството и духовна извисеност. Страната на догоните е в Мали на платото Бандиагара. Дълго е 220 км., височината е от 100 до 500 метра. Селцата на догоните от глина и камък са в основата на платото, което е природно чудо. Енергийното излъчване е като на Гранд Каньон. На върха на платото, човек се чувства извисен.

 Художникът Жорж Трак разказва за тази експедиция, която е изключително емоционална с преживявания, срещите с местните хора и паралелите с родната история. Техните танци приличат на нашите кукери с маски и облекла със сродни багри. Подобен е ритъмът на тъпаните и подскоците на танцьорите.

Начинът им на живот е, както преди 2000 или 3000 години. Водата се вади от дълбоки кладенци, няма ток.  Когато човек стъпи там,  изчезва представата за съвременния свят, в който живеем. Това не е атракция, това е истина, хората се борят с всички тези проблеми, и ги решават.

Жорж Трак сподели, че преминавайки през времевата граница, човек преоценява всички придобивки на цивилизацията. Задава си въпроси. Къде е нашето място в културната световна история? Отговорът е, че докосването до естествения и магичен свят на догоните, те кара да осмислиш дребните неща и променя начина на мислене. Вече не си същият.

Интервюто с художника Жорж Трак е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05