Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Щурците" откриват Есенния салон на изкуствата в Пловдив

| обновено на 03.09.17 в 08:47

Най-мащабната културна проява в Пловдив Есенният салон на изкуствата ще бъде официално открит с концерта „50 години Щурците“ на Античния театър на 3 септември.

На сцената ще се качат всички, които са свирили в легендарната българска рок група. Покойният китарист Петър Гюзелев също ще има своето участие със собствено соло на видео, заснето в миналото. 

Тринайсетото издание на форума обединява над 20 фестивала, десетки събития – концерти, изложби, спектакли, пърформанси и други прояви. Сред тях са Националните есенни изложби, които ще бъдат открити на 1 септември в Стария град, театралният фестивал „Сцена на кръстопът“, „Опера оупън“, Седмица на съвременното изкуство, видеофестивалът „Фасада“, музикалният фестивал „Тримонтиада“, Нощта на музеите и галериите, фестивалът „Саун  ъф дъ ейджис“, Празниците на Стария град, Дни на музиката в Балабановата къща, Китарен фестивал и др.

 

Сред новите акценти във форума са Първо издание на „Plovdiv Fresh Music Festival“ - платформа за представяне на млади европейски композитори и изпълнители и Международните фотографски срещи „Фотомакет“.Сред богатият избор от събития са и „Класик Open Air“, спектакли за деца на открито, Европейски писателски срещи, изложбите на Дружеството на пловдивските художници, музикално-танцови спектакли, Архитектурен форум и „Фотоборса“.

Форумът ще бъде закрит с концерт от Джаз феста на 4 ноември в Дома на културата „Борис Христов“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13