Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с корупцията не е ефикасна

Социологът Боряна Димитров коментира за Радио Пловдив, че очаква Алфа рисърч  да стартира поредното си тримесечно проучване. Ще видим обществените нагласи, включително и електоралните, как би се променила политическата картина, ако изборите бяха днес?

Горещото лято, не охлади политическите страсти. Може да се каже, че се натрупаха доста основания на хората да заемат една или друга позиция.

Родните депутати в голяма степен са принудени да се обединят за предстоящото председателство. Две – три неща си струва да кажем за българското председателство. Доста често се помпат едни фиктивни очаквания как България, едва ли не през този период ще определя целия дневен ред на ЕС, как тя има свободата да налага едни или други теми. Нека да кажем, че това, което прави страната, която председателства Съвета на ЕС  е да организира, да координира теми, които вече в голяма степен са в дневния ред на ЕС.

 Не случайно се говори за тройка на председателството, заедно с Естония, която е в момента и Австрия, тъй като едни и същи теми се продължават, разискват и трябва страната, която председателства да координира, да балансира, да стигне до вземането на решения.  

Може би темата, която се опитва България да наложи, която би имала смисъл да се фокусира, това е бъдещето на Западните Балкани. Там има какво да се каже, има какво да се направи, в никакъв случай процесът няма да е лесен, нито ще бъде мигновено присъединяването. България би могла да изиграе своята лидираща роля. Това е едно от позитивните събития през лятото – договорът с Македония. Има смисъл от тези усилия, защото всички сме убедени, че доброто развитие на региона, връзките между страните в региона са изключително важно условие за общия просперитет.

Как депутатите ще се справят с корупцията? Защо няма ефективен закон?

Темата за антикорупцията се поставя на масата през последните десетина години доста активно вече на фона на един доста засилен дебат за корупцията на фона на случващото се в други страни, много често се дават примерите със съседна Румъния, включително с подобни закони в страните от Западна Европа. Имаше опит да се направи такъв закон в предишното правителство на Борисов, когато Меглена Кунева имаше водеща роля. Истината е, че този тип закони  стигат до една задънена улица и спират. За мене ако правим чисто социален анализ има нещо твърде необяснимо. Ето от една страна всички сме недоволни от статуквото, на практика няма човек, който да ви каже, че борбата с корупцията,  особено по високите етажи на властта е ефикасна. В момента, в който има някакво предложение на масата, което проследих през последните дни, и справедливи критики към този закон, стои въпросът, не сме ли си извлекли поуки, че трябва, когато се предлага такъв закон, той да бъде и ефикасен и съответно да защитава правата на  хората,  да не служи като средство за репресия върху едни или други хора, просто да бъде Дамоклев меч, който да се изважда тогава, когато е необходимо в даден политически момент. Това е големият социален въпрос, който трябва да реши този закон – от една страна да бъде ефективен, от друга страна, когато се постави такъв закон има риск от нарушаване правата на гражданите.  Основният въпрос е, дали има липса на компетентност така, че да не може да се потърси такъв баланс или има някаква, буквално бих го нарекла недостатъчно добрия умисъл да не се търси баланса, за да може подобен тип закони за бъдат атакувани и отлагани във времето. Това, което виждам, прогнозата ми за съжаление не е много оптимистична. Не виждам в скоро време, в рамките на тази зимна сесия, да се гласува един какъв добър закон за борба срещу корупцията.

Боряна Димитрова увери, че около 20 – 25 септември ще може да коментира данните от последното социологическо проучване.

Интервюто със социолога Боряна Димитрова е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еленко Божков

Наредба посочва 4 начина за смятане на сградната инсталация

Разходът на топлинна енергия ще се изчислява по нови правила, след като и българският, и Европейският съд отмениха използваната досега формула. Не разбирам защо трябва да се прави драма от тези решения, вместо да се търси на-лесния начин, коментира за БНР Пловдив енергийният експерт и бивш зам.-министър на енергетиката Еленко Божков. По думите му..

публикувано на 29.10.25 в 16:51
Пламен Таушанов – Председател на Управителния съвет на БАЗП

Трудът на медиците не трябва да се плаща през бюджета на НЗОК

Не е редно през бюджета на здравната каса да се заплаща труда на медицинския персонал, заяви адвокат Пламен Таушанов член на Надзора на Касата от квотата на пациентските организации, който единствен е гласувал "против" параметрите на бюджета на здравната каса за 2026 г. Подчерта още, че това е незаконосъобразна практика, която продължава вече..

публикувано на 29.10.25 в 15:59

Абсурд е да изтупваш народа и да го товариш с още задължения

Сериозно напрежение назрява около проектобюджета за следващата година – това предупреждава Атанас Кацарчев от КТ „Подкрепа“ в интервю за Радио Пловдив. По думите му решенията за минималния осигурителен доход и увеличението на осигуровките са взети без обсъждане с работодатели и синдикати. „ Нямаме постановление на Министерския..

публикувано на 29.10.25 в 15:34

Реставрирана е къща "Недкович"- домът с най-богатата украса

Как приключва годината за Старинен Пловдив, разговор с проф.  Елена Кантарева-Дечева , директор на общинския институт. За ремонтите на знакови къщи в Стария град и за новите проекти, които ще следим и догодина. "Най-важният проект за реставрация беше знаковата къща "Недкович" в Стария град", каза проф. Кантарева. Тя припомни, че сградата не е била..

обновено на 29.10.25 в 12:23

Партиите не искат предсрочни избори, страх ги е от нов играч

Социологът Евелина Славкова от агенция Тренд  коментира политическата ситуация в момента,  предстоящата ротация на председателя на Народното събрание и мотивите зад действията на ГЕРБ на фона на тежка криза в управляващото мнозинство.  Според нея след  управляващото мнозинство  са успели да излязат бързо от тази криза и то само с една промяна -..

публикувано на 29.10.25 в 10:19