За улиците като траектория на срещите, за паметта и разговора с миналото разговаряме с професор Мария Шнитер. Осве погледът й на филолог, етнолог, културолог, търсим и личният, родов спомен за Пловдив, като наследник на Йосиф Шнитер, който прави първият градоустройствен план на Пловдив и създава съвременният облик на града.
Пловдив е уникален с рядко срещаното трескаво и неуморимо любопитство на хората към всичко, което ги заобикаля и едновременно с това умението да се живее достатъчно бавно, за да се осмислят детайлите, каза проф. Шнитер. И допълва за разликите във времето "тогава" и днес- градът се е позабързал, иска нещата да се случват бързо, сега и веднага и понякога с компромис.
В деня на Съединението професор Шнитер акцентира върху все по- упоритото търсене на живеенето ЗАЕДНО, което е мото на Пловдив като Европейска столица на културата. Показателно е, че го търсим, може би заради усещането, че го постигаме все по- трудно.
Целият разговор с проф. Шнитер чуйте в прикачения звуков файл.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..