Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След "Азербайджанската перачница" нищо няма да се случи

Тихомир Безлов

За българската следа в т.нар. "Азербайджанска перачница", за цената на консултанските услуги –у нас и по света, за разследванията и реакцията на институциите, разговаряме с Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

Според него  България не е някакво изключение в този списък с хора, за които се смята, че са  получили пари от семейство Алиеви. Наш  представител е част от този списък, един от многото  от този списък. Говори се за 16 хиляди превода, в този списък  фигурират известни личности - финландци, дачани, германци -дори представители на една от управляващите партии. По думите му, ако погледнем в контекстна - ако някой иска да лобира, да влияе в ЕС или САЩ го прави чрез известни личности, от които зависи нещо.

Интересният въпрос е какво точно е зависело от нашия представител в ЕБВР Калин Митрев, защото ако изхождаме от това което твърди разследването е добър имидж на президента автократ Илхам Алиев. Тук казусът е по-сложен, защото става въпрос за лобизъм, но  не за открит лобизъм. Защото в ЕС,а и в България  има големи лобистки компании, които са съвсем легални, които лобират за определени законодателства. Проблемът сега е, че това е ставало доста прикрито, бихме казали свърхконспиративно през верига от фирми със странни основания, коментира Безлов

Той допълни, че от друга страна от думите на самия Калин Митрев става ясно, че той просто е консултирал и не е направил нищо незаконно, защото тогава не е бил част от ЕБВР.

Тук веднага започваме  с паралелите и българските сравнения за консултанските услуги у нас.

Експертът допълни, че това което прави впечатление е, че Калин Митрев е една много особена фигура .

Той припомни, че това е човекът с най-дълъг стаж в ЕБВР. Той започва работа по времето  Виденов, след това е  освободен от Иван Костов, по времето на Симеон Сакскобургготски отново е назначен, след това заменен, а по времето на тройната коалиция отново назначен. По времето на кабинета Борисов 1 е освободен, но отново  назначен от Орешарски и до сега е на работа в европейската финансова институция. 

Тоест това не е случаен човек и едно от нещата, за което човек започва да се замисля е какво е точно влиянието му и защо точно той е консултирал и получава тези пари, допълни  експертът. 

Въпросът е - какъв е точно българския интерес? 

Според него обикновенно в такива разследвания нищо не се случва. Историята поне това показва.

В крайна сметка, като че ли нищо незаконно не се е случило. Платени са едни консултански пари в една чужда държава, човекът си е платил данъците- не мисля, че нещо незаконно ще се намери. Въросът е друг по-скоро морален и политически, по-скоро политически.  Дали ще бъде отзован или оставен Калин Митрев -това зависи от кабинета в момента.  А защо са го оставили, при положение е, че  е от  групата на врага?Според мен това е един от мостовете между големите политичеси формации в момента. Такива личности, които  не се пипат, коментира Тихомир Безлов.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33