Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болните от рак са само хора с временни затруднения

Болните от рак не трябва да се третират като инвалиди. Това са хора, които имат временни затруднения и трябва да се щадят в този период, но през останалото време да работят и да изпълняват задълженията си”, посъветва психоложката на фондацията на Нана Гладуиш „Една от 8” Антонина Топалова. 

Тя и други представители на организацията пристигнаха днес с Розовия кемпер в КОЦ – Пловдив, за да окажат своята подкрепа на жени, които преминават през диагнозата.

Най-често жените питат за стъпките на лечението – какво предстои, каква ще е последващата терапия.   Запознаваме ги с всичко, обясни офис-мениджърът на фондацията Вера Николова. 

Тя уточни, че жените могат да се консултират със специалисти относно храненето

. Няма забранителни, а препоръчителни храни – по време на лечението и след това. След приключване на терапията се води балансиран режим – от всичко по малко, без да се прекалява или изключват групи храни. 

По отношение на витамини и хранителни добавки, имуномодулатори и имуностимулатори Николова подчерта, че за всичко жените трябва да се допитат до онколога. Това е необходимо, тъй като има имуномодулатори, които влияят на имунната система по време на химиотерапия и променят картината.

Розов кемпер на Една от 8“ е част от проекта „Сърдечни приятелки“. За 6 месеца, от юли той ще обиколи  25 града в страната и главни онкологични болници.

По време на среща с новия управител на КОЦ-а , д-р Парашкев Цветков даде идея за извършване на профилактични прегледи за ранно откриване на злокачествени тумори, съвместно с фондацията в труднодостъпни райони. 

В момента КОЦ – Пловдив прави такива консултации със своя техника и специалисти. Подобни прегледи вече са извършени от екип на специализираното лечебно заведение в Златоград иИвайловград, а през октомври предстои и в Девин. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09