С тържествени церемонии днес се открива новата учебна година в българските училища.
Над 2 400 от тях отварят врати за около 750 000 ученици и 90 хиляди учители. Повече от 75 хиляди са първокласниците.
За първи път през новата учебна година ще има обединени и иновативни училища, както и защитени детски градини, съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Също за първи път влиза новата образователна структура - гимназиален етап - с два подетапа, ще има само профилирана и професионална подготовка, а основните училища вече са до седми, а не до осми клас.
Ще се променят и стипендиите на учениците, за да има възможност такива да получават и учениците след завършен седми клас.
През тази година няма да има числови оценки от втори до четвърти клас, а всяко училище ще определя знаците, с които ще оценява учениците".
Например на "шестицата" би могло да отговаря "отлично" или "изключително", посочи министърът на образованието.
Вълнуваща атмосфера, усмихнати деца, усмихнати колеги, щастливи родители, прекрасно е просто! Така коментира заряда на първия учебен ден учителката в ОУ "Д-р Петър Берон" Мария Паскова, която за седми път поема випуска си първокласници.
По думите й, образованието е най-прекрасното нещо на света след здравето и затова към него всички имат и много изисквания и очаквания. Тя изрази надежда към професията да бъдат приобщени повече млади хора, защото средната възрост на преподавателите в страната е около 50 години и ако държавата не положи усилия, за да промени ситуацията, в близките 10 години, училищата ще останат без квалифицирани кадри. Резултатите на българските деца са добри, защото образователната ни система е добра и с усилията на всички – държава, родители, нещата трябва да бъдат променени в добра посока.
Законът не може да бъде съвършен,защото се прави от хора. Има и много добри практики, но и недостатъци в наредбите, тъй като не всички деца могат да бъдат поставени под общ знаменател. Паскова уточни, че през настоящата година ще й се наложи да работи в клас, в който има и дете със сериозен здравословен проблем – аутизъм. Заболяването има различни форми и когато дете с подобен проблем се пуска в масовото училище, това не е добре нито за детето, нито за класа. В никакъв случай не казвам, че такива деца не трябва да бъдат социализирани, напротив,те трябва да бъдат приобщени, да живеят в детска среда, но с тези деца трябва да има повече индивидуално обучение, за което не е помислено. Тогава училището ще бъде в помощ на детето, заяви Мария Паскова.
Интервюто с Мария Паскова - от звуковия файл:
Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив. Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...