Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образованието е в основата на цивилизацията

 Искахме този път да се съсредоточим върху българската класика в различните й форми и благодарение на  подкрепата  на „Америка за България“, ще имаме възможността да  подарим на пловдивчани и гостите на Пловдив този концерт, заяви маестро Максим Ешкенази, който ще дирижира Софийската филхармония на 16 септември на Античния театър от 20 ч.  

Четири български произведения – от класиката на българското концертно изкуство - Владигеров, Големинов, Христосков и Стайнов, продължаваме с фолклорния елемент и произведенията на Георги Андреев – композитор, гъдулар, диригент и невероятен човек. Ще изпълним четири от неговите произведения, като трите са световни премиери, а едното – нова обработка на българска на стара българска хубава песен. След това е киноелементът – музика с кадри от любими български филми. Вече направихме генералната репетиция с концерта си в София и сега идваме и в Пловдив, подчерта маестро Ешкенази. . 

По думите му, той изпълнява  българска ръченица повече в Америка, отколкото в България и се радва за възможността да направи този напълно български концерт. 

Във всички сфери на изкуството има много български творци, които творят извън България и творят на български език и затова  съм сигурен, че и българската музика ще продължава да се изпълнява по света. Винаги съм щастлив тук, обожавам Пловдив, това е прекрасен град, а публиката тук е най-ентусиазираната, най-истинската, най-шумната, заяви Ешкенази.

Маестро Ешкенази подчерта още, че младите хора обичат класическата музика и припомни, че „Ню Йорк таймс“ е написал, че залите и концертите с класическа музика се посещават само от стари хора още през 1912, когато Густав Малер е дирижирал Ню  Йорскската филхармония, нищо ново. Ето, за това работим дейно да има бъдещо музикално поколение, а класическата музика затова е „класическа“, защото всяко поколение си я преоткрива. Оптимист съм за класическата музика и за младите. Те са бъдещето. Всички ще си спомнят завинаги първия учебен ден, както си го спомням аз, защото образованието  е основата на всяко цивилизовано общество и колкото повече има от него, толкова по-доре, подчерта още маестро Максим Ешкенази.

Интервюто с диригента Ваксим Ешкенази чуйте от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Празничните концерти на открито в Пловдив продължават

Продължават празничните  събития, организирани от община Пловдив в почивните дни. Днес, 28 декември, на откритата сцена на площад „Стефан Стамболов“ в 18:00 ч. започва концертът на Disco Fever Live Band  -  формация, съставена от изявени и обичани пловдивски музиканти. Това са: Светлина Христова – вокали, Александра Иванова – вокали, Цветан Карабов..

публикувано на 28.12.24 в 12:02

Тома Томов, Светозар Гледачев и проф. Георги Каприев в "Срещи"

Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември  "Срещи"- те  поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев.  А "Срещите" ви..

обновено на 28.12.24 в 10:13

Преге - предаване за света на книгите, 21 - 27 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...

публикувано на 23.12.24 в 12:57

В "Срещите" за спорния и безспорен Николай Хайтов

Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..

обновено на 21.12.24 в 10:08

Анри Кулев и Тонислав Христов със "Златен ритон"

Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..

публикувано на 20.12.24 в 07:06