Новата учебна година започна, а с нея продължава реформата в средното образование.
Това ще наруши и изземе правата на родителите, включително правото им да избират алтернативни форми на обучение за децата си. Несправедливо е да се наказват родителите, които са намерили начин да осигурят по-добра среда и искат да се погрижат за развитието на детето си, се казва в петицията.
Бисер Николов от УС на Асоциация „Общество и ценности“ и баща на четири деца заяви, че идеята на МОН противоречи на нормативната уредба.
Мога да се спра на три аргумента. Първият е, че задължителното предучилищно образование за 4-годишните, е в нарушение на Конституцията, където е записано, че училищното, а не предучилищното обучение е задължително. Друг сериозен аргумент е, че това намерение е в разрез с водещи международни спогодби.
Редица изследвания показват, че развитието на децата в този период е строго индивидуално и не бива да се поставят в рамки. Те имат потребност предимно от сигурност, грижовна семейна среда и обич. Нямат нужда точно от тази колективизация, която се налага. В този смисъл – родителите, които са избрали да осигурят по-добра среда за децата, са наказани с този задължителен характер, обясни Бисер Николов.
Неправителствените организации настояват да се даде възможност за избор на родителите.
Цялото интервю с Бисер Николов можете да чуете в звуковия файл.
Политическите аспекти на приемането ни в еврозоната коментираме с доц. Иван Начев, политолог. Той направи анализ и на отпора, който заявяват една част от опозиционните партии и граждански сдружения срещу единната европейска валута. Политологът в началото на разговора отбеляза, че протестите са опит политически да се употребят страховете на хората ...
България отдавна е готова за приемане на еврото и колкото по- рано това се случи, толкова по- добре, каза финансистът Илия Кирчев в предаването "Точно днес". Той оспори опасенията, че влизаме в еврозоната в неподходящ момент, даже напротив, според него "когато и да влезем, все ще е късно". Еврозоната ще донесе големи ползи за икономиката на страната -..
Надявам се, след няколко дни да видим един проект, който е много по-балансиран и представя обективните факти. Това коментира историкът Спас Ташев след като стана ясно, че Комисията по външни работи на ЕП отложи гласуването на доклада за напредъка на Република Северна Македония към ЕС. Това стана след обща реакция на българските..
Арабистът проф. Владимир Чуков коментира в програма "Ден след ден" възможните решения на тежките регионални дисбаланси в България. Той е част от екип експерти в различни области, които предлагат четирите бъдещи райони за планиране в страната да имат определено ниво на самоуправление като разполагат с част от данъците и таксите. Според него..
„Има яснота, че докладът ще бъде обективен“, каза евродепутатът Илия Лазаров за очакваните утре доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка за готовността на България да въведе едината европейска валута „Протестите срещу еврото са по-скоро организирани, отколкото спонтанни. От 35 години съм в политиката и ми е ясно..