Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скоростите в ЕС и общностната политика не си противоречат

| обновено на 18.09.17 в 16:07

Европейският съвет за външна политика в София организира днес дискусия на тема „Популизмът като предизвикателство за европейския конституционен ред. 

В интервю за Радио Пловдив директорът на неправителствената организация Весела Чернева коментира, че след френските избори  популизмът сякаш губи подкрепа. Президентът Макрон спечели с технократска платформа и много реформаторски идеи и това някак си обърна вълната. 

Но от друга страна политици като Виктор Орбан, които използват лесни решения и страховете на хората, за да получат тяхната електорална подкрепа продължават да управляват. През последните години всички затварят граници, издигат стени и общественото мнение по темата миграция се премести към т.нар. популистки тези, каза Чернева. 

По думите й, популистите обръщат внимание на теми, които са важни за обществата и това, което се наблюдава е, че все повече традиционни политици акцентират  точно на същите въпроси.  

Европа на две скорости има и ще има. И сега има страни, които са в еврозоната и в Шенген и занапред важни решения ще се вземат от по- малко държави и хора. Мисля, че няколкото скорости и по- голямата общността политика не винаги си противоречат. Все повече Европа ще усъвършенства себе си като модел на интеграция от отделни групи. Ние трябва да сме инициативни и да участваме в тези групи, за да не бъдем изтласкани в периферията, е позицията на Весела Чернева.

Според нея Брекзит ще направи лагера на тези, които не са в еврозоната още по- слаб. В същото време Брекзит ще направи възможно сътрудничеството между страните – членки на ЕС в отбраната. Великобритания досега слагаше спирачка, защото нейната армия е най- боеспособната и тя нямаше интерес от модернизация на въоръжените сили. Но и тук всичко ще зависи от инициативността на държавите – членки, подчерта тя.

Тя смята, че опозицията ЕС – Русия е реална и е на базата на ценности. Всички се надяват противопоставянето да бъде преодоляно, но трябва да се спазват минските договорености.

Никой преди време не вярваше, че Русия ще анексира Крим, войната в Украйна продължава и никой не знае какво би могло да се случи. Шефът на НАТО Столтенберг многократно подчертава, че позициите на Русия към Източния фланг са се променили. 

Затова България прие и план 2020, за да реагираме на този вид заплахи. Има страни, които правят много повече в тази посока, в Прибалтийските държави, Полша има разположени контингенти на НАТО. Ние по- скоро се опитваме да не ни забележат, смята още Весела Чернева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04