Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абсолютна грешка е премахването на задочното обучение в „Право“

| обновено на 19.09.17 в 15:52

Успехите на Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, са в рамките на добрата реализация на завършилите юристи.

Това заяви професор Венцислав Стоянов, декан на Юридическия факултет при откриването на научната конференция „Правото – традиции и перспективи“, която е кулминацията на тържествата посветени на 25 години от създаването на факултета.

За този период във факултета са се дипломирали 3365 юристи. От тях 1200 работят като адвокати, а над 100 са магистрати.

Това е една добра реализация, като се има предвид голямата конкуренция на факултети в страната – те са 9, подчерта професор Стоянов.

Той коментира и новата наредба, с която се премахва задочната форма на обучение за специалността „Право“. Тя беше приета през месец април от служебното правителство на професор Огнян Герджиков, но трябва да влезе в сила от следващата учебна година.

Не се знае какво ще стане дотогава – дали ще остане в сила или ще се промени, обясни професор Стоянов.

СнимкаРекторът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Запрян Козлуджов е категоричен, че ликвидирането на задочното обучение в специалност „Право“ е абсолютна грешка.

Това е абсолютна грешка, защото там има изключително мотивирани студенти и това са хора, които трудно биха се реализирали в магистратурата. Това са хора, които работят в големи адвокатски кантори, в нотариалните кантори, които искат да имат правоспособност. Това са едни от най-добрите ни работещи студенти. Сега им беше отнета тази възможност. Нещата не са никак ясни. Не е ясно в момента коя наредба действа, подчерта професор Козлуджов.

Той е провел разговор с образователния министър Красимир Вълчев, който го е уверил, че ще се срещне с министъра на правосъдието г-жа Цачева.

Професор Козлуджов коментира и реформата във висшето образование, а също и заплащането за качество.

Най-некачествените формирования във висшето образование са и най-адаптивни. Не съм оптимист дали това ще пресее университетите, направленията и специалностите, коментира професор Запрян Козлуджов.

Според него трудно може да се измери качеството на образование във вузовете, тъй като няма обективни критерии.

Рейтинговата система не е лоша, но тя има куп кривици и не може да бъде абсолютно обективен критерий, който да решава съдбите на университетите. Тя трябва непрекъснато да се развива, смята професор Козлуждов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителство по-скоро ще има, но не знам дали ще е трайно

Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев.   Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..

публикувано на 12.11.24 в 15:59

Стига аматьорщина в управлението на България!

Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си  отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..

публикувано на 12.11.24 в 15:52

НПО от Габрово поема групите на наркозависими в Пловдив

Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив.  Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..

публикувано на 12.11.24 в 11:08

Пеевски иска да се позиционира от криминалното в политическото

"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..

публикувано на 12.11.24 в 10:34
Николай Василев

3 процента дефицит не е положителна цел

"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката  с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай".  Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..

публикувано на 11.11.24 в 16:43