Успехите на Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, са в рамките на добрата реализация на завършилите юристи.
За този период във факултета са се дипломирали 3365 юристи. От тях 1200 работят като адвокати, а над 100 са магистрати.
Това е една добра реализация, като се има предвид голямата конкуренция на факултети в страната – те са 9, подчерта професор Стоянов.
Той коментира и новата наредба, с която се премахва задочната форма на обучение за специалността „Право“. Тя беше приета през месец април от служебното правителство на професор Огнян Герджиков, но трябва да влезе в сила от следващата учебна година.
Не се знае какво ще стане дотогава – дали ще остане в сила или ще се промени, обясни професор Стоянов.
Ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Запрян Козлуджов е категоричен, че ликвидирането на задочното обучение в специалност „Право“ е абсолютна грешка.
Това е абсолютна грешка, защото там има изключително мотивирани студенти и това са хора, които трудно биха се реализирали в магистратурата. Това са хора, които работят в големи адвокатски кантори, в нотариалните кантори, които искат да имат правоспособност. Това са едни от най-добрите ни работещи студенти. Сега им беше отнета тази възможност. Нещата не са никак ясни. Не е ясно в момента коя наредба действа, подчерта професор Козлуджов.
Той е провел разговор с образователния министър Красимир Вълчев, който го е уверил, че ще се срещне с министъра на правосъдието г-жа Цачева.
Професор Козлуджов коментира и реформата във висшето образование, а също и заплащането за качество.
Най-некачествените формирования във висшето образование са и най-адаптивни. Не съм оптимист дали това ще пресее университетите, направленията и специалностите, коментира професор Запрян Козлуджов.
Според него трудно може да се измери качеството на образование във вузовете, тъй като няма обективни критерии.
Рейтинговата система не е лоша, но тя има куп кривици и не може да бъде абсолютно обективен критерий, който да решава съдбите на университетите. Тя трябва непрекъснато да се развива, смята професор Козлуждов.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..